| brokxy a întrebat:

Oare sunt eu proasta sau facultatea de Litere chiar este foarte grea?

24 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Nu, nimic nu e greu de invatat, doar dificil de inteles rationamentul de spate

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici una, nici alta. Între ele.

| doctorandus a răspuns:

Un student foarte inteligent fura meseria de la profesori. Restul trebuie sa puna osul la munca sau sa dea la Spiru Haret.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil nici una dintre cele doua variante.

Facultatea de litere nu este una foarte grea, poti sa o treci pana la urma. Pentru asta iti trebuie putina ambitiewinking

Sa inteleg ca inca nu ai trecut peste aceasta perioada? :/

| LPCTSTR a răspuns:

Nah, ai avut indrazneala sa dai si-ai mai si intrat, deci nu putem spune ca esti proasta.

| NLS a răspuns:

Facultatea de litere nu e chiar atat de grea, insa devine usoara cand iti si place ceea ce faci, in speta - lectura multa.
In comparatie cu ingineria, mate-fizica, sau calculatoare-mecatronica, e mult mai usoara.

Iar daca te gandesti la drept sau medicina, e mai usoara si decat acestea (atat la drept cat si la medicina ai extrem de mult de tocit).

Insa daca nu te descurci, asta nu denota prostie.
Mai degraba lipsa de interes si lene.
Cunosc pe cineva care a fost in situatia ta.
S-a ambitionat, a pus mana pe carti si citit, si acum e profesoara de engleza.
A fost de ajuns sa fie facuta de rusine in fata clasei, mai mult nu spun.
Daca nici ideea asta nu te motiveaza, pierzi vremea degeaba acolo, fa altceva.
Repet - nu e vorba despre lipsa de inteligenta, pentru ca domeniul nu e unul imposibil, e destul de lejer fata de altele.
Trebuie doar sa iti placa.

| BlackRose03 a răspuns (pentru NLS):

Nu stiu de facultatea de litere din alte județe, dar la Cluj e greu. E mult de citit și analizat pe deasupra. Cunosc persoane de la psiho/sociale/geogra și au mult timp liber la dispoziție. La litere nu treci dacă lași să se adune mult, nu merge cu învățatul in sesiune ca la alte facultăți. Acum, e puțin exagerat sa comparăm cu ingineria sau medicina din moment ce asta e o extremă - cele mai dificile facultăți. Dar litere este peste nivel mediu.

| Sn4k3 a răspuns:

De ce nu ambele?

| Nemessys a răspuns:

Daca facultatea este grea, asta nu inseamna ca esti proasta. Pur si simplu nu este potrivita pentru tine.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai se face multa literatura si e grea. In plus literatura iti foloseste doar daca vrei sa fii profesor sau scriitor sau pentru cultura generala. Deci daca nu iti place nu are rost sa te chinui in continuare

| Werrich a răspuns:

Dacă la Litere e greu, ce sa spun de Drept unde legislația se modifica permanent.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Werrich):

Nimeni nu a spus nimic de drept. Deși la litere e mai ușor decât la drept, este o facultate cu un nivel peste mediu de dificultate. Încearcă tu de ex la japoneza sa înveți trei alfabete, să ajungi in 2 luni la nivel B2 și să faci și pe literatura pe deasupra. Eu sunt la comparată engleza și e ENORM de citit și analizat. De la începutul semestrului stau 8-10 ore zilnic la biblioteca și tot sunt in urma. Poate nu e greu ca la extrema drept sau medicina, dar te asigur că e peste psihologie, sociologie, geografie sau istorie.

| Nirvanaaa a răspuns:

Daca nu iti place, clar este grea.

| Ofiintă a răspuns:

Poate nu este pentru tine.

| SingleForOne a răspuns:

Gândește dacă ceea ce citești te ajută pentru evoluția ta personala, și în practică. Trebuie să ai o anumită conecțiune pentru citit, materiile predate, ideile acelor cărți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice facultate este grea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca erai anul I nu?

Eu zic sa astepti sa vezi ce faci la prima sesiune si dupa tragi singura concluzia. Daca treci examenele nu esti proasta. Un 5 e aur curat la facultate. laughing Poate aveti noroc si puteti sa copiatiwinking

| brokxy explică (pentru anonim_4396):

Profesoriu deja ne-au zis că nu ne vor da 5....deci multă încredere nu am. Plus au fițe cu întrebările lor gen :,, Voi chiar credeți că veți lua 5 sau o să treceți sesiunea? Eu nici nu mai merg la sesiune....bag ceva în ea. La mine nu funcioneaza cu profesori negativi şi răutăcioşi

| brokxy explică (pentru brokxy):

*Profesorii

| anonim_4396 a răspuns (pentru brokxy):

Naspa

| anonim_4396 a răspuns (pentru brokxy):

Pai si cat ai de invatat si la ce materii?

| troleibuz a răspuns:

Este grea. Dar daca iti place, nu este imposibila.

| octa2021 a răspuns:

O facultate trebuie sa fie usoara daca iti place ceea ce faci. Mai pe scurt, nu-i pentru tine.

| geoor a răspuns:

Stai să înceapă sesiunea, să vezi atunci ce greu devine.