| anonim_4396 a întrebat:

Opinii despre Facultatea de Litere din cadrul Universității „Vasile Alecsandri" Bacău, referitoare îndeosebi la specilizările: „Limba și literatura română - Limba și literatura engleză", „Limba și literatura română - Limba și literatura franceză", „Comunicare și relații publice"?
Vă mulțumesc mult!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu-ți lua română cu limbă, sau ia-ți română și o limbă ca franceza sau germana și axează-te pe franceză și germană. cu româna nu faci nimic, doar prof de română. am destule cunoștințe cu facultate pe profil terminată și știu ce vorbesc.
și nu te duce la literatură dacă nu-ți place să citești, că o să ai foaaaarte mult de citit, poate o carte pe săptămână

| soraspliff a răspuns:

Bună, eu sunt de la engleză franceză. Problema cu facultate de litere este că se dau foarte multe examene în sesiune... dacă la alte facultăți sunt aproximativ 6 examene cu tot cu colocvii să știi că la litere sunt în jur de 12, 13. În plus fiindcă este o universitate cam lipsită de prestigiu și cu puțini studenți examenul de admitere nu este foarte serios, cam toată lumea este admisă la universitatea aceasta dar pe parcursul anilor de studiu foarte mulți dintre studenți renunță fiindcă materia întradevăr este greoaie și foarte încărcată. Dar dacă ești pasionată nu îți face probleme de genul acesta. Trebuie doar să îți dai puțin silința și vei fi cu siguranță integralistă, adică fără restanțe. Deși profesorii sunt stricți pe parcursul semestrului să știi că în sesiune aproape că este suficient să fii prezent și ești ca trecut, tocmai din nevoia de a nu pierde studenți.