| andreyb22 a întrebat:

Ora 18 inseamna ca e dupa-amiaza sau seara?

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Evident ca e dupa-amiza.

| dannyel86 a răspuns:

Cand spui "ora 18", e clar ca te referi la dupa-amiaza. Cand spui simplu "ora 6", exprimarea e cam ambigua, pentru ca nu stii la ce perioada din zi se refera si atunci trebuie sa spui "ora 6 dimineata" sau "ora 6 dupa-amiaza", dupa caz. Cat despre faptul ca ora 18 e seara sau nu, asta tine si de anotimp. Iarna ziua e mai scurta, vara e mai lunga. In general da, se poate admite ca ora 18 inseamna seara.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Seara, insa depinde și de anotimp, vara ora la ora 18 nu se inserează, deci nu se poate numi seara.