| sabin89 a întrebat:

Până la adânci bătrâneţe sau bătrâneţi? Pe net se recomandă "bătrâneţi", dar nu văd de ce. Bătrâneţe şi tinereţe ar trebui, după părerea mea, considerate defective de plural. Ce ziceţi?

Răspuns Câştigător
| Mihaita32 a răspuns:

Daca ar fi "batranete" ar trebui sa se acorde in numar si s-ar transforma in "Pana la adanca batranete".
Dar in situatia data de tine, de fapt "batranete" nu e singular, e o forma arhaica de plural, care coincide cu forma de singular.

| Holiday a răspuns (pentru sabin89):

Ce-i cu aia?

| sabin89 explică (pentru Holiday):

Nu era ceva important. Am vrut doar să arăt că şi-au mai pus şi alţii problema asta.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dex-ul le acceptă pe ambele

| Mihaita32 a răspuns:

Pluralul pentru batranete este bătrâneți
Nearticulat: bătrânețe la plural este bătrâneți (forma la plural nearticulată)
Articulat: pluralul pentru bătrânețea este bătrânețile (forma la plural articulată)
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/batranete.php

La fel e si cu tinerete sau cu alte adjective
https://www.qdictionar.com/la-plural/tinerete.php

| Alexandrrrrrre2 a răspuns:

Batraneti