| AlexDorinel a întrebat:

Pana la urma cum e treaba cu facultatile din Romania?
M-am tot saturat de subiectu asta, unii zic ca majoritatea o fac degeaba, unii zic ca e utila.

Cam cat % o fac degeaba, cat % reusesc sa se angajeze pe un salariu decent(macar 800-1000 euro de inceput)?

19 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Eu vad ca mai toti care fac facultate sunt angajati bine pe unde-s angajati, majoritatea economisti, in IT, finante si banci, cu salarii f bune.
De aia si o fac de fapt, ca sa se duca acolo sa se angajeze.

Mai sunt si unii care fac degeaba si ii vezi agenti comerciali in supermarket sau la vanzare in magazinul Unirii din Bucuresti, dar aia-s mai putini, in general aia care au facut dreptul sau alte facultati unde nu-si gasesc de munca.

Iar cam la orice loc de munca putin mai acatarii, daca n-ai facultate, CV tau e ori la coada de luat in seama, ori nu e deloc luat in seama, si asta nici nu prea are legatura cu ce stii sau nu.
Asa ca din start iti trebuie o facultate sa fie acolo, iar daca te ai la domeniu, e okey.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

5000 lei net.

Răspuns utilizator avertizat
| Alex2024 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Esti batut in cap si tu si prietenii tai.

| Mosotti a răspuns (pentru Alex2024):

Pai depinde, ca, cu 8500 unii se descurca cu un copil, altii abia se descurca, depinde de cheltuieli, deci nu stim daca-s ei chiar asa batuti in cap, desi e suspect ca abia te descurci cu 8500.

| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

CIudat, eu cu mama de ex in ap cu trei camere, ne descurcam foarte bine din 6000 lei toate cheltuielile de la a la z, poate ca daca ai si un copil, inca 2500 nu ajunge, nu stiu ce sa zic.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu stiu ce sa zic, stiu oameni cu 18 vechime la banca post bun cu 5000 lei net, zice ca e sal bun, asta e.

| Furnicuta000 a răspuns:

Majoritatea merg la facultate doar pentru diploma. Am vazut cu ochii mei. Vin cu tot felul de inventii la examene sau copiaza cu nerusinare avand telefonul sub banca, nu vor sa invete si apoi se plang ca nu le foloseste la nimic facultatea. Daca vrei sa inveti, o poti face la orice facultate pentru ca ti se pune la dispozitie absolut orice ai nevoie pentru a invata, suporturi de curs, te indruma catre carti, materiale, site-uri etc. Profesorii iti explica ce nu stii. Dar si ei sunt mahniti de situatia asta. De multe ori m-am trezit singura la curs, singura din 100 de studenti cat avea seria. Si cu toate astea, profesorul a tinut cursul ca de obicei, dandu-si toata silinta, dar am vazut tristetea din ochii lui...

| Nirvanaaa a răspuns:

E utila. Fără ea nu îmi pot exercita viitoarea profesie.
Dar acum depinde și de facultate. La unele se găsesc joburi mai greu din pacate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Referitor la procente nu stiu sa-ti raspund, insa cand faci o facultate o faci sa inveti ceva, sunt multi de le termina ca sa fie acolo facuta si se trezesc ca nu stiu sa faca nimic si ca nu gasesc loc de angajare, pai normal daca ei au 'fentat' facultatea si au trecut din an in paste doar ca sa treaca Eu unul fac o facultate pe in domeniul ingineriei si este destul de grea, adica automat ramai cu notiuni dupa terminarea acesteia si da, este important si ce facultate faci pana la urma. In privinta salariului depinde mult de experienta, spre exemplu un inginer poate castiga intre 28 si 120 de milioane pe luna in Romania, totul depinde de experienta si cunostiintele tale. Deci daca faci o facultate incearca cat de cat sa inveti si sa ramai cu anumite informatii si de mentionat cu angajarile depinde la fel in ce domeniu. Una e sa gasesti un post de avocat si alta e sa gasesti un post de inginer spre exemplu, desigur vorbim si de salari diferite, insa si la inginer majoritatea cer experienta 2-3 ani, deci nu te astepta la salari mari dupa ce ai terminat facultatea.

| slayer09 a răspuns:

Parerea mea e ca daca chiar vrei sa inveti si sa te specializezi pe un domeniu, o facultate este buna, daca vrei doar sa ai o diploma e buna si aia, ca daca vrei sa te angajezi la stat o sa ai mai multi bani in buzunar (nu cu mult), si o sa ai mai multe oportunitati daca vrei sa iti deschizi o firma. Dar, pentru mine, facultatea nu mi-a fost de ajutor, dar era bine sa am diploma, dar ma descurc si asa.
Acum tu trebuie sa pui in balanta ce ti-ar place sa faci in viata, si daca te ajuta facultatea, sa investesti in ea, sau sa mergi pe cont propriu, inveti singur, din experienta, de pe internet, din carti, exact pe ce vrei tu (eu asa am facut, scoala nu prea m-a ajutat la nimic, doar sa imi fac prieteni noi si un mediu de socializare, care e benefic).

| NonZarek a răspuns:

Facultatea e utila în funcție de perspectiva fiecăruia, dacă vrei sa devii medic sau avocat, logic ca vei vedea facultatea utila și chiar vei avea nevoie de ea pentru a activa în domeniul respectiv, dar sunt oameni cărora nu li se pare importanta și o fac doar pentru salariul acela mai mare pe hârtie (indiferent de locul de munca, prin lege este dat ca cei cu facultate sa aiba salar mai mare). Acum, dacă vorbim de partea aceea dacă la facultățile din România se învață ceva? Da și nu, dacă e facultate gen IT, drept, medicina (astea de baza) se învață, dar dacă e vreo facultate pentru domeniul artei (film, desen etc) atunci nu se prea face fiindcă in Romania nu e pus accent pe asa ceva. În concluzie, dacă vrei sa faci o facultate doar pentru bani și cam ști unde vrei sa te angajezi, fa o, dar dacă vrei sa faci o facultate pentru un anumit domeniu și chiar vrei sa înveți ceva și sa poți aplica apoi la locul de munca, nu recomand fiindcă nu vei învata aproape nimic.

| Saiko93 a răspuns:

Depinde scopul pentru care o face fiecare.

Sunt anumite joburi care au pretentia sa ai facultatea x ( ex. medicul )

Poti sa nu o faci, desi esti vazut un pic mai bine cu ea la CV.

- in general, cel mai adaptabil castiga e o lege universala ce merge in majoritatea cazurilor (nu toate fiindca anumite domenii au reguli stricte)

- daca o face cineva in sila cam degeaba o are fara sa cunoasca cum sa puna ce a invatat in practica

| Cristea202 a răspuns (pentru Saiko93):

Ce intreb eu si ce raspunzi tu... m ai bine nu raspundeai

| Saiko93 a răspuns (pentru Cristea202):

Ai 2 conturi?

| St3fan2022 a răspuns:

Am avut colegi care nu invatau deloc si aveau note mari si altii care toceau zilnic si abia erau pe linia de plutire.
Cei din prima categorie lucreaza prin Dubai si SUA ceilalti pe la primarie pe la Consiliul Judeteam, unul este senator.

| diamarga3 a răspuns:

800-1000 de euro pentru început e un salariu pe care nu prea îl întâlnești în România, decât dacă vi din spate cu o experiență de câțiva ani buni. Dacă totuși nu ai această experiență și te prezinți doar cu diploma de facultate și cu câteva cunoștințe vaste, șansa să ai acest salar este probabil în cazul în care lucrezi în domenii precum IT, inginerie, medicină... însă și în acest caz, trebuie să prinzi un loc bun.
Facultatea nu te pregătește pentru câmpul muncii, în majoritatea cazurilor, cel puțin nu aici, în România, însă diploma îți poate deschide anumite portițe către anumite joburi mai consacrate. Ceea ce cu adevărat te poate ajuta să ajungi la un salar de acest gen este practica într-un anumit domeniu!
Dacă ești hotărât pe ceea ce vrei, atunci te interesezi și vezi dacă într-adevăr acel dream job către care aspiri necesită sau nu facultate... dacă nu, ți-aș recomanda să te bagi în seamă în acel domeniu, să practici cât de mult poți, să te interesezi.
Facultatea o faci degeaba. numai în cazul în care nu ști de ce o faci și pentru ce.
End of transmission!