| AlexDorinel a întrebat:

Pana la urma de ce nu baga astia educatie sexuala in scoli?

Parintii comunisti ai copiilor nu vor ca vai Doamne afla copiii de sex la 12 ani?

Mie mi-ar placea, o ora caterinca in care doar radem unii de ideile altora ca prostii.

35 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O vor baga, pentru ca este deja o necesitate.
Poate nu la 12 ani, dar cu siguranta din clasa a VII-a, asa cum scrie si in materialul de biologie de-a VII-a, despre reproducere si organele sexuale umane.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

"Mie mi-ar placea, o ora caterinca in care doar radem unii de ideile altora ca prostii." Asta nu e ceva de tratat ca si caterinca! Tu vrei educatie sau caterinca? Fa caterinca cu popa la religie, acolo ai destule chestii de care poti face caterinca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politica e mana-n mana cu patriarhia (biserica)
Iar ideile romanilor sunt inapoiate rau de tot. Nu m-as mira ca daca se baga (printr-un miracol) educatia sexuala in scoli, sa vina un grup de indoctrinati fanatici si sa protesteze, cu una/unul ca sosoaca in frunte si cu cruci in mână.
Parca imi si imaginez laughing

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

E clar ca toate partidele au cate o problema.
Doar ca aur pe mine m-a impresionat, in special sosoaca cu protestele ei (nu pozitiv, bineinteles). De aceea am mentionat-o.

Iar la faza cu rasul (am citit si celalalt conentariu) este adevarat. Si este vina parintilor.
Pentru ca parintii fac asta sa fie un subiect tabu.
Daca familia ar normaliza educatia sexuala le-ar arata copiilor ca nu e nimic de râs. Daca am normaliza organele sexuale si sexul in general, copiii nu ar mai rade.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Mai mult ca sigur au invatat practic.
Unii poate prea devreme.

Sarcini nedorite, boli cu transmitere sexuala, foarta multe rusine si confuzie legate de sexualitatea si corpurile lor.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Educatia sexuala in scoli e cu dus si intors, SERIOS
pe de o parte se doreste sa nu apara minore insarcinate si boli venerice
pe de alta parte, educatia sexuala in sine este practic o propaganda indirecta la... copii sunt incurajati sa faca sex

apoi sunt si restul, si alea cu dus intors, unii de sus sunt pudici, altii sunt perversi, inclusiv biserica, care pe fata sunt puritani, pe la spate vor lipsa oricarei idei de contraceptie... oarecare, asa ca educatia sexuala inseamna ca se foloseste contraceptia

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Educatia sexuala nu incurajeaza pe nimeni sa faca sex.
Ba chiar ii infraneaza.
Atunci cand intelegi consecintele a ceva, curiozitatea ti se va,, potoli" si nu vei mai fi atat de dornic s-o faci.

Un copil care nu primeste o informatie va fi chiar si mai dornic sa o afle.
Un copil caruia ii este interzis ceva, va fi si mai dispaerat sa primeasca sau sa afle.

Cel mai bun exemplu ar fi cand ii zici unui copil sa nu intre intr-o camera anume.
Va fi si mai disperat sa intre sa vada ce e doar pentru ca nu ii zici.
Daca i-ai zice ce e in camera, si-ar potoli curiozitatea si ar trece peste. happy

Daca facem educatia sexuala un subiect tabu, le vom instiga copiilor ideea ca e ceva rau si rusinos. Astfel ei cu atat mai mult isi vor dori s-o faca. (Asta fiind vina parintilor)

Si e mult mai rau sa o faca nepeotejat si sa se aleaga cu o sarcina nedorita sau boli venerice, decat sa o faca protejat ca asa au invatat la educatie sexuala.

Iar legat de contraceptie...
Nu as invinui pe nimeni sa se mute in strainatate straight face

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dap, "nu știu pe ce lume trăiești"... TU
amesteci Lia cu palaria
EVIDENT ca exista material didactic pe toate gardurile... DAR
una e sa treci de controlul parental
si exista o stire cu vreo 40 de milioane de dolari cheltuiti de guvernul Australiei sa blocheze accesul minorilor la material pornografic, si unui adolescent i-au luat "enormul" de 40 de minute sa treaca peste restrictie... NICIODATA SA NU SUBESTIMEZI PUTEREA UNEI ERECTII big grin
adica, sa blochezi accesul la p0rn e imposibil

cu totul si cu totul, SI CU TOTUL ALTCEVA e ca oficialitatile sa instigheze IN MOD DIRECT LA SEX

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

"acum 8 ore | AerProaspatMatinal a răspuns (pentru Zuzu1991):
Educatia sexuala nu incurajeaza pe nimeni sa faca sex."

nu ai idee ce de acord cu tine sunt, dar, DAR vine ala mic acasa si spune ca i s-a explicat in detaliu ce e ala vagin, si ca e pregatit de actiune, tu ca parinte, CUM TI SE PARE?!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Un copil care ar spune,, sunt pregatit de actiune" nu are mai mult de 10 ani.
Iar la 10 ani nu i se explica in detaliu vaginul si componentele sale.

Si educatia sexuala de face gradat, pe nivele, raportate la varsta.
Un copil de 12 ani sigur nu ar spune asta.
Iar daca ar spune-o, sunt sigura ca ar fi o gluma happy
Si eu faceam glume sexuale, dar ai mei nu le luau in serios. Stiau ca nici eu nu le iau.

Eu, cel putin, am avut parte de educatie sexuala de pe net.
Ceea ce nu mi se pare deloc normal.
Eu am avut noroc ca am stiut site uri sigure de pe care sa ma informez, gen wikipedia sau regina maria. Dar as fi preferat sa mi se explice in familie sau la scoala. Toti se prefaceau ca eu deja stiam, dar nu aveam cum.
Pe mine din contra, dupa ce am inteles acest topic nici nu m-am mai gandit la el.
M-am simtit mai bine stiind ca am o cunoastere mai vasta. Mai simtit eu mai bine ca om. Mereu am avut obsesia de a cunoaste. Mi se punea pata pe ceva si nu ma linisteam pana nu il intelegeam

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

In Austria vor sa bage educatie sexuala la 4 ani... si sa li se spuna ceva de gen "nu trebuie neaparat sa fi fata, poti sa iti alegi ce vrei sa fi"

hai sa o lasam balta, mi se dovedeste, de tine si de Dorinel, odata si inca odata ca am spus un lucru pe care nu l-a citit nimeni, hai sa il scriu cu, caps, poate, poate

EDUCATIA SEXUALA E CU DUS SI INTORS

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

1. Austria are o idee foarte buna. Poate ma mut acolo pe viitor.

2. Cine face sex in adolescenta cu educatie sexuala, ar face si fara educatie sexuala, doar ca nu ar fi atat de informat si cel mai probabil ar fi consecinte negative.
happy
Personal eu vad,, intorsul"

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Felicitocurili mele foarte personale, ESTI PEDOFIL
syktyr SI LA MAI MARE!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are niciun sens ce tocmai am citit
Dar ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Educatia sexuala a fost introdusă in alte state pentru a stopa avortul.
Dar au fost mai multe avorturi după.
In România fetele minore care rămân insarcinate sunt in procent de 90 la sută cele care au abandonat scoala.
Asa că poate fi introdusă această educatie doar ca să se distreze tardați ca tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur, deci esti de acord ca aia de la putere sunt PERVERSI... CU MINORI
multumesc
si multumesc ca si TU VREI SA FACI PERVERSIUNI CU MINORE (ca ASTA rezulta din raspunsul tau

| chuckmanson a răspuns:

Pentru că politicienii noștri sunt niște jegoși care vor să ne țină țara în pământ și care depind de popi pentru voturi deci nu vor să îi supere. Iar biserica nu vrea să își piardă controlul asupra populației.

| Sekim a răspuns:

Eu chiar nu înțeleg de ce sunt toți așa fixați pe subiectul asta. De ce ai nevoie de educație sexuală în școli? Care e scopul a toată șarada asta in care toți vorbesc prostii? Mie mi se pare foarte corect sa nu fie introdusă in scoli. In ziua de azi toți au acces la internet și electronice de când sunt mici, așa că probabil unii știu mai mult decât știu cei mari. Ai acces la astfel de informații de peste tot, nu ai nevoie de așa ceva în școli. In plus, fiecare om înțelege ce vrea, degeaba pui in scoli educație sexuală care să scadă rata de hiv și alte boli, daca oamenii nu înțeleg și sunt prosti, sunt prosti și dacă le explici și dacă nu ( ex : țigări, droguri etc. ) Băgăm și ore pentru țigări în școli sau? Da na, topic românilor sa ne intereseze niste nimicuri și să facem tam tam la nivel național happy

Răspuns utilizator avertizat
| MrAM a răspuns:

Normal mi s-ar parea ca educatia sa porneasca in familie de la o varsta frageda. Insa din anumite motive, enumerate si de alte persoane nu se doreste asta in scoli evident.

| Zinv a răspuns:

Ar fi bine sa o bage, din punctul meu de vedere.
Dar o sa fie foarte ciudat sa te gandesti la ce o sa se predea.
Daca ar fi si profesori care chiar sunt amuzanti si stiu sa explice bine o sa fie perfect.
Ganditi-va la fetele sub 13-14 ani care vor trebui sa invete despre organe genitale, prezervative etc.
Baietii vor trebuii sa invete despre ciclu etc.

| BloombergARZ a răspuns:

Nu știu de ce nu baga dar nici atitudinea pe care o ai tu nu e bună. Daca ar fi ore de educație sexuala ar fi pentru EDUCATIE evident, nu ca sa '' radem de prostii ''

Răspuns utilizator avertizat
| BloombergARZ a răspuns (pentru AlexDorinel):

O sa ii apuce pe toti rasul daca au undeva pana in 14 ani. Intr-un fel e si normal, sunt copii. Cu rasete, fara rasete, elevii trebuie sa învețe cum sa se protejeze împotriva unei sarcini nedorite, bolilor cu transmitere sexuala etc