| Dinescu_Lizica_1970 a întrebat:

Paragraf? ce inseamna?

3 răspunsuri:
| Kerre a răspuns:

Paragraf-ul este un:
Capitol ori subdiviziune de capitol dintr-un text de lege, dintr-un tratat, dintr-un statut etc.; prevedere, afirmație conținută într-o asemenea subdiviziune.
2. Pasaj al unei lucrări despărțit de restul textului printr-un aliniat nou (și printr-un semn grafic special); fragment (unitar) dintr-un text care cuprinde o anumită idee.
3. Semn grafic special care se pune într-o lucrare, într-un text etc. pentru a marca începutul unui capitol, al unui articol sau al unui aliniat.

| 500067790 a răspuns:

Paragraf= alineat?