| Costi06 a întrebat:

Parintii mei sunt de cativa ani in Italia, eu stau cu bunicii, dar îi vizitez vara. As vrea sa ma transfer in Italia la scoala. Mama este de acord, doar ca tata nu vrea sa merg in Italia la scoala, nu pentru ca nu ma iubeste, din contra, îi surade ideea de a sta mereu impreuna, insa a spus nu pentru ca nu stie cat timp vor mai sta ei in Italia. Eu chiar vreau sa ma transfer in Italia la scoala, cunosc cat de cat limba. Cum sa il conving sa ma lase sa ma transfer in Italia la scoala? Dau funda!
P.S: am 13 ani si trec in clasa a-VII-a.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Tatal tau are dreptate! N-ai habar ce greu iti va fi la intoarcere, dupa cativa ani cand, poate, va trebui sa repeti o clasa, doua sau sa dai examene de diferenta.

| TheAce a răspuns:

Nu iti sugerez sa studiezi acolo. Invatamantul italian e foarte, dar foarte slab. Cand te vei intoarce vei avea de dat o groaza de diferente si probabil va trebui sa repeti vreo 2 ani ca sa fii echivalat! Felicitari tatalui tau! Nu e invatamantul nostru grozav dar e de zeci de ori mai bund ecat al lor. Ramai in scoala, studieaza si poate vei putea opta pentru o facultate in Italia.