| PanaitAnaSofia a întrebat:

Pe ce continent este Dubaiul?

Răspuns Câştigător
| MagicOneT a răspuns:

Dubai -> Emiratele Arabe Unite -> Asia

Se putea rezolva cu un search pe google, nu cred ca era necesara o intrebare.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru RAY):

Orientul Mijlociu https://ro.wikipedia.org/wiki/Orientul_Mijlociu
All of the "Middle East" is part of Asia. However, the curious thing is that these designations of "continents" are sometimes cultural rather than geological. For example, technically speaking Europe and Asia are just one huge landmass (Eurasia). In addition, Africa is actually connected to Eurasia with only a feeble man-made Suez Canal appearing to separate them. Similarly, there is no such thing as separate continents in the Western Hemisphere. North America and South America are historical and cultural descriptors whereas the land itself is contiguous. In fact, there is no such country as "America." The name was given by the German cartographer Martin Waldseemuller to the hemisphere in honor of Amerigo Vespucci’s travels here and his vivid descriptions of Latin America. Thus, the official name of the country is the United States OF America (i.e., belonging to America).

| MagicOneT a răspuns (pentru RAY):

-"Asia. All of the "Middle East" is part of Asia"

-"Geographically, technically and realistically ASIA"

-"Dubai, one of the United Arab Emirates, is in Asia. It's specifically in Southwest Asia."

-"Asia and more definitely West Asia"

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru MagicOneT):

I se mai spune si ASIA-MICA

| RAY a răspuns (pentru MagicOneT):

Yes

| RAY a răspuns (pentru MagicOneT):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Eurasia
Eurasia este o masă continentală formată din Europa și Asia. Poate fi considerat ca un supracontinent, sau ca parte din supracontinentul Africa-Eurasia. De multe ori, Eurasia se referă la o regiune geopolitică care cuprinde statele între definițiile politice a Europei și a Asiei, sau state care fac parte din ambele continente (adică, Rusia și alte state ale fostei URSS).

| Violleta2022 a răspuns:

Dubaiul este un oras in Emiratele Arabe, situat pe continentul Asiatic.
Conform Wikipediei:
"Dubai, one of the United Arab Emirates, is in Asia. It's specifically in Southwest Asia. UAE is actually in the Gulf and Gulf is part of Middle East and Middle is on Asian continent. So technically and geographically UAE is in Asia"
https://www.thepoc.ro/......tii-utile/
Si aici, pe harta globului:
https://www.google.com.au/......,3z/data=! 4m5! 3m4! 1s0x3e5f43496ad9c645:0xbde66e5084295162! 8m2! 3d25. 2048493! 4d55. 2707828

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Violleta2022):

Subcontinentul peninsular, asia-mica.winking laughing tongue

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Conform Wikipediei:
"Dubai, one of the United Arab Emirates, is in Asia. It's specifically in Southwest Asia. UAE is actually in the Gulf and Gulf is part of Middle East and Middle is on Asian continent. So technically and geographically UAE is in Asia"

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Violleta2022):

WikipediA nu tine loc de Cultura Generala.winking laughing tongue

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu am invatat geografia in a-2-a jumatate a ultimului secol al mileniului trecut; dar de atunci au mai fost descoperite si cartografiate doar 127 de mici insulite izolate din Pacificul de Sud.winking tongue laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Wikipedia este scrisa si confirmata de Emiratele Arabe unite. Ma refer strict, doar la Articolul despre Statele arabe!
(Ca tot in wikipedia a scris si despre Romania, iar datele in cazul nostru, provin de la persoane calificate din Romania, care au oferit aceste informatii clare si corecte.)
Daca era ceva scris gresit in locatia lor, arabii ne aruncau in aer demult. Glumesc, de buna seama happy
Acum totusi nu mai glumesc, ca asta este informatie scrisa si confirmata chiar de Statele Arabe unite, ca nimeni nu-si permite sa puna informatie eronata online, mai ales despre ei.
Ce am invatat noi al scoala generala, este un pic depasita si este doar pentru cunostintele noastre generale, cu denumirea Asiei Mici, de pe vremea comunista. Totusi corect este: ASIA

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sbcontinent=teritoriu vast din componenta unui continent definit si acceptat de cartografi.winking laughing laughing tongue

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Violleta2022):

Raportat la pozitionarea geografica, latitudine/longitudine: Polinezia este Continent, sau subcontinent. Unde este incadrat de cartografi?winking

| LPCTSTR a răspuns:

Just google it inteligenta ce esti.
Cum de ai reusit sa accesezi TPU si nu Google?
Cati ani ai?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Peninsula araba, sau asia-mica

| antoniaidk a răspuns:

Asia

| Irina_Angi_1970 a răspuns:

Asia

| Vasile_Cristian_1990 a răspuns:

Se afla in Asia