| sucdemere11 a întrebat:

Pe ce data se elibereaza diploma de bacalaureat pentru bacalaureat 2015 sesiunea iunie-iulie?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Conform Ordinului M.E.N. nr. 5565/2011 ( modificat prin O.M.E.N. nr. 3838/11.07.2014 ), Diploma de BAC ( sau "Adeverinţă care atestă promovarea Examenului Naţional de Bacalaureat" ) se eliberează în termen de 15 zile ( atenţie, zile LUCRĂTOARE ) de la examenul respectiv - deci, în maxim 15 zile DUPĂ data de 10 iulie ( când s-au afişat rezultatele finale de la BAC )!

"SECŢIUNEA 1 - Actele de studii :

ART. 5 - (1) În termen de 15 zile de la finalizarea studiilor/examenului de absolvire, actele de studii se întocmesc de către unităţile de învăţământ, se semnează si se
stampilează de către persoanele indicate pe tipizat, pentru toţi absolvenţii care au promovat nivelul de învăţământ/examenul." - SURSA = O.M.E.N. nr. 5565/2011 de la linkul :
http://www.isj.gl.edu.ro/......studii.pdf

Deci, până cel târziu în 31 iulie 2015 se pot elibera aceste Adeverinţe ( sau chiar Diplomele de BAC )!
Faptul că acestea vi se eliberează mai devreme de 15 zile este cam "OBLIGATORIU" deoarece aveţi nevoie de aceste acte pentru înscrierea la facultate :)

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cred că şi anul acesta veţi primi doar Adeverinţe ( într-o primă etapă )!

Diploma de BAC o "ridici" când va fi gata :))
Tu vrei să GHICIM acest aspect?
Nici măcar cei de la Secretariat NU cred că ştiu data exactă când se vor putea distribui Diplomele de BAC...

Am întâlnit cazuri în care Diplomele s-au eliberat la vreo 6 luni de la absolvire :(

Cel mai probabil, şi în acest an va fi aceeaşi "problemă" :(
http://www.hotnews.ro/......ionala.htm

http://www.romaniatv.net/......96729.html

http://adevarul.ro/......index.html

Cel mult, eventual, întrebi la Secretariatul liceului absolvit :)

Toate cele bune!

| sucdemere11 explică (pentru bursuc001):

Multumesc!

| bursuc001 a răspuns (pentru sucdemere11):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Conform Ordinului M.E.N. nr. 5565/2011 ( modificat prin O.M.E.N. nr. 3838/11.07.2014 ), Diploma de BAC ( sau "Adeverinţă care atestă promovarea Examenului Naţional de Bacalaureat" ) se eliberează în termen de 15 zile ( atenţie, zile LUCRĂTOARE ) de la examenul respectiv - deci, în maxim 15 zile DUPĂ data de 10 iulie ( când s-au afişat rezultatele finale de la BAC )!

"SECŢIUNEA 1 - Actele de studii :

ART. 5 - (1) În termen de 15 zile de la finalizarea studiilor/examenului de absolvire, actele de studii se întocmesc de către unităţile de învăţământ, se semnează si se
stampilează de către persoanele indicate pe tipizat, pentru toţi absolvenţii care au promovat nivelul de învăţământ/examenul." - SURSA = O.M.E.N. nr. 5565/2011 de la linkul :
http://www.isj.gl.edu.ro/......studii.pdf

Deci, până cel târziu în 31 iulie 2015 se pot elibera aceste Adeverinţe ( sau chiar Diplomele de BAC )!
Faptul că acestea vi se eliberează mai devreme de 15 zile este cam "OBLIGATORIU" deoarece aveţi nevoie de aceste acte pentru înscrierea la facultate :)

| Teodora777 a răspuns:

Depinde de fiecare liceu in parte. Nu toate se elibereaza odata sau pe o data anume. Te poti duce la secretariatul scolii sa intrebi. Bafta!