| GodricFowler a întrebat:

Pe data de 1 aprilie care era ultima zi de scoala inainte de vacanta de primavara la ora de chimie dupa test (era ora online) profa era pe paint si nu vedea meet-ul si cativa colegi au pus niste sunete (tik-tokuri, meme-uri etc.) si normal ca niste colege au filmat chestia. Dupa vacanta profa de chimie a scris sa le scada nota la purtare cu un punct pentru ca au pus niste sunete intr-o ora. Si uite asa saracii care au pus 4 secunde li s-au scazut nota la purtare. Eu inteleg ca au deranjat ora, dar a fost in spirit de gluma, era 1 aprilie, ultima ora, dar mie mi se pare mult prea exagerat. De exemplu un coleg i-a rupt mana la alt coleg si nu i s-a intamplat nimic, dar s-au scazut notele la purtare pentru niste sunete. Au voie sa faca chestia asta?

2 răspunsuri:
| isemilia a răspuns:

Poate doar sa propuna asta, urmand ca acest lucru sa fie discutat de catre profesorii de la clasa, iar, daca se accepta, doar dirigintele / diriginta poate face acest lucru.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

1. Dacă profa de chimie nu vă este dirigintă, nu vă poate scădea nota la purtare.
2. Nota la purtare se scade doar cu mustrare scrisă, iar mustrarea scrisă este discutată de profesor cu consiliul clasei, conform Statului Elevului, art. 18, punctul (2): "Sancțiunea este propusă consiliului clasei de către cadrul didactic la ora căruia s-au petrecut faptele susceptibile de sancțiune, spre validare. [...]"
Dacă profa voastră a făcut asta, atunci e legal!