| Kqzu97 a întrebat:

Pe la sfarsitul lunii trebuie sa plec in vacanta in Germania, iar eu am scoala pana pe 12 iulie, ma pot invoii 2 saptamani de la diriginta, daca mama o va suna si o sa-i spuna?

6 răspunsuri:
| Miranda27 a răspuns:

Depinde, daca voi la scoala veti fi gata sau aproape gata cu exercitile, cu manualele si cu testele, te-ar lasa, mai ales daca ar ruga-o mama ta. Totusi, depinde si de ce doamna diriginta aveti (mai "blanda" sau mai "dura") in plus, pana in iulie mai e ceva timp... Oricum, nu strica sa incerci, daca te va invoi este super, daca nu, asta este, n-ai ce sa faci (eu cred sincer ca o sa te lase, adica: IN GERMANIA!) Este un drum lung si nu ati planificat degeaba. Mult succes! happy

| Kqzu97 explică (pentru Miranda27):

Pai in mare cam am note la toate materiile si in ultimele 2 saptamani nu cred ca vom face mare branza, se incheie mediile si cam atat mai ales ca vine si bacul, diriginta este blanda dar nu-i plac absentele si astealaughing, sper ca ma va lasa, sau e mai bine sa nu-i zic si sa-mi fac motivare pe acele 2 saptamani?happy

| Miranda27 a răspuns (pentru Kqzu97):

Deci inca n-ati dat bacul, nu? Oricum, doar nu o sa-l dati in una din cele ultimele doua saptamani, ar fi ciudat si cam tarziu... Eu cred ca mai bine ar
incerca mama ta sa te invoiasca, sa o convinga pe diriginta sa te lase, nu stiu, sa-i zica ca ati planificat sau ca nu puteti in alta data sa mergeti, sa o roage frumos, etc. Cred ca adultii se inteleg mai bine laughing, adica asta zic eu, ca daca iti faci motivare si nu ii zici nimic... si afla cumva ca de fapt ai fost in Germania, poate se supara pe tine si ii pari dupa aia un/o elev/a mincinos/mincinoasa. Si doamna ta diriginta (si celelalte doamne profesoare )pot sa iti incheie medile ceva mai repede decat la ceilalti copii din clasa.Si cred ca si XxxOANAxxX, are dreptate, trebuie sa vorbeasca mama ta sau tu, si cu directorul scolii (depinde de scoala, la alte scoli nu e necesar). Poi, vezi tu cum faci. Noroc! happy

| Kqzu97 explică (pentru Miranda27):

Nu eu dau bac-ullaughing, dar stiu ca in ultima saptamana sau cand dau cei de a12a bacul si nu cred ca vom face ore atunci

| Miranda27 a răspuns (pentru Kqzu97):

Aaa, inteleg laughing. Scuza-ma, pentru un moment am crezut ca si tu trebuie sa dai bacul... laughing

| XxxOANAxxX a răspuns:

Da se poate, dar mai intai trebuie sa vorbesti cu directorul/ directoarea