| UnTipObisnuit a întrebat:

Pe langa Dragnea, Iliescu, Ponta, cine mai sunt politicieni/fosti politicieni urati tare de lume care au "stricat" tara?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Au fost și alții corupți și urâți de lume : Călin Popescu Tăriceanu (Mita din dosarul Microsoft-Eads); Adriean Videanu (abuz în serviciu, delapidare, grup infracțional); Sebastian Ghiță ( dare de mită, instigarea abuzului în serviciu, spălare de bani, complicitate la înșelăciune); Dan Șova (spălare de bani, evaziune fiscală, fals în înscrisuri; Băsescu (luare de mită); Elena Udrea ( infracțiuni privind administrarea fondurilor publice de către Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului); Viorel Hrebenciuc ( infracțiuni- trafic de influență, grup infracțional organizat); Dan Voiculescu ( corupție privind privatizarea Institutului de Cercetări Alimentare); Adrian Năstase (șantaj și luare de mită)

13 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Basescu, Adrian Năstase, Elena Udrea, Adrian Videanu, Adrian Severin.

| RKBlue a răspuns:

Constantinescu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine i-a lasat sa intre in functie ala a stricat tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum se face, dar fix astia urati de lume cam au niste recorduri in materie de voturi luate...

| Andresso a răspuns:

Toti de dupa revoluție au stricat tara. Ceaușescu a facut sa înflorească țara, iar dupa, prapadul incetul cu incetul.

| suntserios a răspuns (pentru Andresso):

Ce a fost infloritor in ultimii ani de foamete, frig, securitate, granite inchise?

| Andresso a răspuns (pentru suntserios):

Intreaba-ti bunicii si vei afla. Acum e mai multa foamete ca inaintea.
Umbla prin Romania si vezi fabrici, uzine, cladiri foarte multe (aproape toate chiar) sunt facute pe timpul lui Ceaușescu. Ceaușescu a facut canalul Dunare-Marea neagră, mai mult asfalt ca acum, erau de 10 ori mai multe locuri de muncă.

Enumera-mi mie ce se face acum mai bun in Romania, peste ce s-a facut atunci.
Sunt foarte multe cladiri care sunt de pe timpul lui si inca se mai locuieste acolo, ori in ziua de azi, sunt vreo 3 blocuri in Constanța facute in anul 2016, toate sunt crapate in 2, liftul stricat, s-a.m.d...
Foamete era la cine nu muncea la vremea respectivă, restul e minciuna, acum avem foamete mai multa ca niciodata.
Securitate pentru ce?
Era aiurea ca granitele erau inchise, dar aveai ditamai tara cu obiective istorice si turistice sa vizitezi.

| suntserios a răspuns (pentru Andresso):

Tu la cei 20 ani ai tai e complicat sa iti dai cu parerea despre cum era.
poate eu chiar am prins perioada aia.
si am discutat si cu parintii si cu bunicii.

niciunii nu ar fi dat libertatea zilelor de azi pe o bucata de salam cu soia primita pe ratie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andresso):

Securitate pentru ce?laughing pai pentru astia ca tine care critica regimul.

| Andresso a răspuns (pentru suntserios):

N-o sa mai stau sa-ti explic o carte intreaga, n-am timp de asa ceva, mai intreaba si alti oameni în vârstă, discuta cu ei despre perioada aceea si vei vedea singur.
Acum avem mult mai mulți șomeri ca in trecut, inainte era un numar infim, un exemplu sunt "copiii" in ziua de azi de 18-28 ani care n-au niciun loc de munca si nici nu doresc sa munceasca, ba mai mult, chiar pe parintii lor nu doresc sa-i ajute la treburi marunte(casnice).
Cel puțin in zona Dobrogei, in perioada respectivă se trăia mult mai bine ca-n prezent.

| suntserios a răspuns (pentru Andresso):

Tu pentru ce ai scris aici faceai puscarie daca exista securitatea astazi. Pana nu ti se pune pumnul in gura nu poti realiza ce greu e sa trebuiasca sa taci. Si asta, repet, nu se cumpără cu salam cu soia portionat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andresso):

Mersi pentru vot

pai uite "Era aiurea ca granitele erau inchise," pai daca ziceai asta la o discutie in spatele blocului atunci si te para un vecin care colabora cu securitatea deja erai in beci la securitate si probabil lucrai la canalu care facea dunarea sa treaca prin Bucuresti

| DoamnaGasca a răspuns:

Viorica Dăncilă