| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a evita masacrele din școlile Americane,
În curănd multi profesori vor fi pregătiți și înarmați.
O fi asta o modalitate bună?

41 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot ziceai că dai TPU pe chatgtp, ăla ce ți a zis? Că e ok sa umblam toți cu arme la noi?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu,

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru sadrian46):

De ce nu?
Armele niciodată nu vor fi interzise in America. Așa că teoria asta pică.
In termenii ăștia. Tu cum ai proceda pentru a asigura siguranță copiilor și profesorilor expuși?

| sadrian46 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nu, pentru că înarmarea profesorilor transformă școala în câmp de luptă, în teatru de război.
Astfel, se poate rezolva. Interdicție pentru elevi de a intra înarmați în oerimetrul școlii, armă de foc sau armă albă. Asta se poate rezolva cu pază de tip portar înarmat. Este legitm ca portarul să fie înarmat. Controlul bagajului, ghiozdanului, genții, ca la aeroport la intrarea în școală. Așa aș rezolva eu.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru sadrian46):

Deja este așa. Si nu este suficient

| dullcat a răspuns:

Cu siguranta nu. Daca ar vrea sa ia masuri bune, ar interzice armele pentru civili.Mie mi se pare cat se poate de deplasat sa detina oricine arma.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru dullcat):

O populație civilă neinarmată, este o populație vulnerabilă.
Eu sunt de acord ca oamenii să fie inarmați.
Imaginează-ți numai cum ar fi arătat Comunitățile Evreiesti din Europa anilor 1940. Dacă erau inarmați.

| dullcat a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Populatia vulnerabila e cea expusa pericolului in mod repetat, deoarece cine trebuie sa se ocupe nu vrea sa taie pestele imputit de la cap.Pe logica asta, pietonii sunt mereu expusi pericolului, astfel ca pot oricand sa moara din cauza masinilor. Vorbesti ca un adevarat furnizor de arme, care isi apara afacerea. laughing Deci da, hai sa continuam sa rupem solzi mici din peste....Sigur se rezolva ceva.

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Avantaje și dezavantaje dar pe termen lung eu cred că e mai bine că nu au avut arme atunci.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim3247):

Privit din punctul de vedere a unui European, normal c-a fost mai bine că Evreii n-au fost inarmați in ani regimului nazist.
Ar fi făcut din Europenii criminali ce fac și astăzi din Palestinienii violenți.
Ar fi putut să se apere de criminali invadatori, La fel cum astăzi Ucrainienii se apără de Criminalii Ruși.

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Evreii nu gândesc cum gândesc ceilalți.

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Unii pleacă în alte părți.

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

America e țara unde pleacă mulți

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

La ei sunt scumpe casele și nu au bani să cumpere.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim3247):

Evren sau neEvreu.
Cu toții avem dreptul să ne apărăm și protejăm familia.

Prețul imobiliarelor e altă discuție.

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

E foarte prost la ei pentru familiile normale

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim3247):

Am trăit și muncit cinci ani in Israel. Le cunosc cultura, religia, limba și suferința

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Unii muncesc să trăiască și locuiesc cu părinții.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim3247):

Da.
Acum căteva luni am fost la Ierusalim și m-am intălinit cu un prieten foarte bun, E Rabin, un om extraordinar de bun. un om invățat și simplu. Si el mi-a spus exact ce-ai spus și tu.
Așa e viața. Uneori urcăm alteori coborăm. Important este să ne ințelegem și să trăim in liniște și pace

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Unii mai sună și întreabă dacă pot face ceva

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim3247):

Știi unde se vor face bani frumoși? In curănd.

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nu se pot face bani frumoși fără bani mulți

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim3247):

Ce-ai putea face astăzi cu 500 de mii?

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

După criza din 2010 au plecat mulți

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Trebuie să rămână bani mulți lunar

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Nimeni nu vrea afacere și să iasă 1600 de euro pe lună.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim3247):

De ce nu? 1600 sunt banii frumoși.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim3247):

Nu e bine cum fac Romănii?

| anonim3247 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nu are ce să facă cu 1600 de euro pe lună

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Ei ar vrea să nu mai muncească dar să câștige tot banii ăia din afacere.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim3247):

Acum ințeleg calculul tău.
Eu calculez diferit.
Dacă am 5 apartamente inchiriate. Nu trăiesc și nici un bănuț din cei 2500 care vin din chirii. Pentru mine bani ăia nici nu există.
Trăiesc din munca pe care o prestez cele 5 zile lucrătore de pe săptămănă

| relian a răspuns:

Nu am auzit, depinde si de fiecare stat in parte. Oricum orice cetatean american poate avea arma, asta legal, iar faptul ca profesorii ar fi invatati sa foloseasca o arma, nu vad nimic rau.Desi aici ai voie legal sa ai arma, in unele state sa o si porti la tine, excetind locurile care au afisat ca nu-i voie, is multi care nu au tras niciodata cu o arma, care nu stiu sa foloseasca o arma.

Dar nu te gindi ca or sa stea profesorii la scoala cu pistoalele la briu ca acu sute de ani laughing
Daca o sa se faca ceva, or sa puna o arma undeva incuiata, la care au acces doara profesorii, doara aia sa stie codu sa zic asa, iar in caz de ceva sa poata anihila un eventual de asta dus de acasa, ori intrus care vine acolo si impusca oameni.

Mai recent se pare ca se impusca lumea oriunde, asa cum a fost cazul alora din Serbia. Ai vazut, sau a dat la voi la stiri despre cei din Serbia, copilul unui oftier de armata a impuscat nu stiu citi oameni nevinovati, nu mai stiu 19 sau 20 si ceva de oameni.

Deci daca unele state or sa faca asta nu vad nimic rau, nu or sa puna la vedere arme asa cum cred unia, nu o sa se vada nimic, doar ca invatatorii sau unia din ei or sa fie instruiti, sa stie sa foloseasca o arma, sa stie sa o foloseasca si cand, sau cum sa o foloseasca.
Oricum in anumite ore la scoli aici sunt si politisti, mai ales cand ies elevii de la scoala, apare si masini de politie prin zona.
Plus is si oamenii civili care lucra intr-o scoala pe afara, in interior, nu trebuie sa facem din faptul ca se intampla cazuri, o drama, sau dea cu gata sa stam cu frica ca vine un nebun sa te impuste.
Asa nebunu poate sa dea si cu o masina peste lume, sau orice alta metoda.
Uite iar discutii despre arme, iar eu nici acu nu am nici una macara parapadita laughing
Tot am zis ca o sa iau si eu un pistol, dar nu am mai luat nici de jucarie macar laughing is cam pretentios de aia nu am inca, nau inventat aia arma care sa imi placa mie laughing.
Glumesc desigur, imi plac 2 pistoale, CZ de 9 mm si 1911-CP.40 astea doua imi plac, dar nu am cumparat nici unu, nu aveau la magazin cand am fost eu, trebuie sa dea comanda laughing

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru relian):

Florida este primul stat care-și va inarma profesorii.

WOW. Republica Socialistă Czechoslovak. CZ 9mm.
Și mie îmi plac.

| relian a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

CZ este cel mai bun pistoil din lume la calibru ala de 9 mm. Alantu 1911 Springfield cel mai bun din lume la calibru.45. De aia vreau ceva bun.

Florida nu va inarma nimic si pe nimeni, cum am spus, o sa ceara probabil ca anumiti invatatori sa stie sa foloseasca o arma, apoi va pune un seif, va incuia acolo un pistol si cam aia va fi inarmarea aia de care tu vorbesti.

Nu stiu dar exprimarea ta suna a altceva laughing adica nu suna deloc bine, nu poti sa spui ca inarmezi profesorii, aia ar insemna ca toti profesorii sa stea cu arme la ei, ceea c e nu se va intampla niciodata si niciunde.

Sadrian e tare de tot laughing cimp de lupta laughing interdictii pentru elevi sa intre cu arme in scoala, de parca elevii ar intra cu arme laughing de parca copii in america au voie sa cumpere arme sau sa le mai si poarte cu ei.

Cei care au fost, erau dusi de acasa, deci nebuni, nici un elev nu poate sa cumpere arma, indiferent citi ani are, trebuie sa ai peste 21 de ani sa cumperi arma.
Deci care au tras sau ce au facut, or luat de la tacsu pistoale, ala trebuie spinzurat ca lasat copii sa aiba aces la arme, dar is sigur ca tata acelui copil are interzis dea mai cumpara arm, e sau sa detina arma acasa.

Deci unia fac din tiontar armasar, asa cum face sadrian laughing sau altul pe aici, auzi si tu va fi macel laughing grele de tot, dar asta e, mergem cu ce avem laughing

| anonim3247 a răspuns:

În România mulți ani au fost oameni în școli care le păzeau și aveau arme la ei.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Scolile din România sunt păzite de Poliția Locală, este câte unul la intrare

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Nu toate școlile din România sunt păzite așa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca ar fi o idee buna

https://youtu.be/caVPRCWvduI

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

La câte cazuri cu psihopați care intra cu arme în timpul orelor și omoară oameni nevinovați ( profesori, elevi), cu siguranță că este o soluție.
Acolo, stai mereu în frica, de asta este și politia mai dura si implicata de cât aici.

| Parakeets a răspuns:

Pe bune?
Așa s-a decis în America?
Atunci susțin asta. Sincer.
Sau nu a observat nimeni că acum s-au inversat rolurile? Elevii ucid profesorii.

Însă ca la orice lege, există și pro și contra. Singurul lucru contra pentru mine ar fi faptul că nu știi nici în rândul cadrelor didactice cui pui arma aia în mâini și cui oferi autoritatea de a te salva sau linșa. În rest eu sunt mai mult pro. happy

| katin a răspuns:

Si va fi macel total. Trage nebunul inarmat, trag si profesorii... Copiii la mijloc, vor fi secerati instant.