| мαria a întrebat:

Pentru admiterea la facultatea de medicina de ce anume este nevoie? Conteaza media din liceu sau doar bac-ul + examenele?
Ce as putea sa incep sa invat avand in vedere ca sunt la inceput?
Ce examene se dau si sub ce forma?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Metodologia admiterii difera intre facultatile de medicina din tara.
La UMF Bucuresti admiterea se face pe baza unui examen scris, fara a tine cont de mediile din liceu sau de media la bacaluareat. Examenul este grila, include 100 de intrebari, 60 din Biologie si 40 din chimie organica sa fizica (la alegerea candidatului). Manualele necesare sunt afisate la avzierul facultatii.
Trebuie sa inveti manualele din bibliografie. Dat fiind ca este concurenta (nu foarte mare, in jur de 7 pe loc), trebuie sa le stii foarte bine, asa incat ai nevoie de timp pentru a le parcurge cu maxima atentie de cateva ori. Nu este sanatos sa inveti din alte carti, adesea exista chestiuni controversate, iar intrebarile vor fi exact din manualele indicate. Citind altceva risti sa te incurci in raspunsuri. Pana la urma examenul nu iti evalueaza cunostintele medicale, ci capacitatea de a invata o bibliografie data.

| мαria explică (pentru Brigaela):

Manualele necesare sunt aceleasi mereu sau se schimba in functie de an?
Daca vreau sa intru la fara taxa o sa trebuiasca sa iau note foarte mari, si la examene si pe parcursul anilor sa inteleg? Scuza-ma daca sunt intrebarile stupide, dar habar nu am cum functioneaza.

| Brigaela a răspuns (pentru мαria):

Nu sunt intrebari stupide, stai linistita.
Manualele se schimba din cand in cand, dar nu in fiecare an, ci mai degraba cam o data la 10 ani.
Daca vrei sa intri la fara taxa trebuie sa fii printre primii 30%, dar asta itia sigura lipsa taxei doar in primul semestru, apoi vor fi la fara taxa primii 30% în functia de media duipa prima sesiune si tot asa. Deci da, ca sa te mentii la fara taxa va trebui sa ai mereu note foarte mari.

3 răspunsuri:
| TrixieGenEMOKID a răspuns:

Contează bac-u şi examenele de admitere ce le are fiecare facultate,dar mai nou cică doar examenele de admitere, bac-u mai puţin. Ai ce învăţa, în locul tău aş începe de pe acum pentru că e foarte mult şi nu căuta pe internet răspunsurile care sunt vag conturate, mai bine întreabă pe cineva care ştie să-ţi spună cu ce se mănâncă toatea astea.Btw, examene dai din chimie şi biologie. big grin