| Justme32 a întrebat:

Pentru bătăuși: dacă ați dat în cineva mai mic mai slab decât voi, poate chiar în grup, de ce v-a venit să râdeți? Râdeți în hohote de parcă ar fi satisfăcător asta. De ce loviţi fără milă? Vă temeți să nu păţiţi la fel sau faceți asta ca fetele să fie impresionante că aţi lovit un fraier? De ce ați fost sau sunteți bătăuși?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că sărăcuța victima era foarte enervanta și m-am gândit că doua capace poate o trezesc la realitate, am fost lovit, am și lovit când eram copil imatur binenteles dar recunosc că am greșit și eu când s-a întâmplat. Chiar daca am fost bătut, sau am primit bullying, am meritat-o.

| Justme32 explică (pentru anonim_4396):

Răspunsul tău nu îmi oferă o soluție la traumele mele, nu oferă împăcarea de care aveam nevoie dar măcar tu ai fost sinceră și mi-ai răspuns sincer, iar pentru asta răspunsul tău e cel mai bun și ai funda

29 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Să pară șmecheri, bărbații alfa ai grupului și de obicei ăia care-s pe lângă ei chiar consideră asta

| Justme32 explică (pentru Adry05):

Vorbești din propria experiență sau experiență în psihologie? Că a doua variantă nu mă ajută. Bătăușul meu care acum e de succes nici nu își aduce aminte de mine așa că am lansat această întrebare pentru cei care au bătut pe cineva mai inferior fizic ca el. Nu pot extrage o încheiere de la bătăuș dacă el nu-și aduce aminte de mine, oh că eram copii. Așa că alții trebuie să-mi explice dacă le-a picat bine să bată și dacă pot dormi bine noaptea, dacă se gândesc la victime din când în când

| Adry05 a răspuns (pentru Justme32):

Puțin din ambele. se lua și de mine ceva prostănac când eram mică, îți dai seama ce complexe de inferioritate avea dacă își dovedea bărbăția luându-se de o fată cu minim 50 kg mai slabă decât el.
îs copii frustrați, bătuți sau certați acasă care se descarcă prin violență și vor să pară că au controlul luându-se de oameni pe care sunt siguri că pot să-i doboare pentru că nu vor să aibă iar umilința de a pierde și a fi doborâți cum pățesc acasă.

| Simpatic a răspuns:

Cei care lovesc si sunt in grup sunt fatalai in realitate, smardoii adevarati bat unul cate 10winking am vazut cu ochii mei boxeri adevarati batand mai multi deodata, dar nu o sa vezi asta la pampalaii de liceu care fac bullying cu altii vai de eiwinking
Noi vorbim de oameni cu abilitati sau de fraieri care nu stiu sa dea cu pumnul dar se dau smardoi in gasca asa de ochii lumii, eu traind prin cartiere am vazut destule, si smecheri dar mai ales fraieri increzutiwinking

| Justme32 explică (pentru Simpatic):

Înseamnă că tot la aceeași concluzie ajung : în realitate nu meritam să fiu bătut și nici să dau înapoi. E risipă de pumni lăsându-mă cu cicatrici emoționale degeaba dar unii sunt bine mersi și nici nu-și aduc aminte de mine

| Osneros a răspuns (pentru Justme32):

Și cine te oprește să-i dai înapoi, dacă asta e singura limbă pe care o înțelege?

| Simpatic a răspuns:

Iti dau dreptate cand eram mic cred ca 8-10 ani era unul mult mai solid ca mine mai mare cu in cap si cu vreo 20 de kg care ma ataca mereu, asa sa ma umileasca, faceam bullying cum se zice acum, desi imi era prieten de joaca.
Ce crezi cand am implinit 14 ani si ma saturasem de agresiunile lui i-am dat un pumn in barba, asta l-a pus pe ganduri si nu a mai avut curaj sa continue ceva, de atunci ma lasase in pace.
Cum am mai zis si cu alte ocazii uneori (cel putin daca este un singur atacator de asta) este bine sa il confrunti si daca ii arati ca esti dur data viitoare se va gandi mai bine daca sa te atace sau nu, si nu este atat de important sa invingi cat sa-l lovesti si tu...cand sunt mai multi e mai greu ai nevoie de alte persoane poate de unii mai mari cu care sa dai cu ei de pamant, data viitoare te vor salutawinking
Agresivitatea impune frica, daca esti agresiv cu agresorul acesta va da inapoi data viitoare si nu se va mai lua de victima

| Wr3nch a răspuns:

De obicei au fost batuti de alte rude cand erau mici, si majoritatea persoanleor abuzate fizic tind sa repete actele agresive, ca o forma de razbunare, mai ales daca nu au primit ajutor. La noi inca sunt destui care cred ca bataia e rupta din rai si isi bat pruncii cu cureaua.

| Justme32 explică (pentru Wr3nch):

Și eu am fost bătut de familie dar n-am sărit la gtul nimănui, și în plus, tu ai băut pe cineva? Am rugat doar bătăușii să răspundă

| Wr3nch a răspuns (pentru Justme32):

Depinde de fiecare persoana si de intensitatea abuzuluilaughing Unii o fost batuti pana la sange si nu au devenit batausi, la alti le dadea tata cate o palma si ei o duc la alt nivel.Stai linisiti ca batausii nu o sa recunoasca aici cat de tare au lovit pe cineva. O sa fie destui care comenteaza la caterinca.

| Catrice a răspuns:

Ca cine nu știe sa se bata e fraier și merita pedepsit hăhăhă

| Justme32 explică (pentru Catrice):

Mda, exact unul ca tine căutam ca să-mi confirme că și după lipsa de școlarizare, în viața reală după maturitate sunteți la fel. Un bătăuși e un bătăuși pentru că doar de asta e în stare. Îmi pare rău că n-am știut să evit la timp bestii ca tine

| Catrice a răspuns (pentru Justme32):

Lasă că te prind eu știu unde stai, te-am văzut pe strada, îți cunosc familia, chem mafia, mascații sa te iahee hee

| Justme32 explică (pentru Catrice):

M-am speriat toată, fac în fustă de frică

| Catrice a răspuns (pentru Justme32):

Ce bineeeeeeeeeeee laughing

| Justme32 explică (pentru Catrice):

Vezi că faci cyber bulying. Descrie-mi ce simți, de ce ei în derâdere întrebarea, răspunzându-mi la mișto. Ce se află în mintea ta? De unde plăcerea asta bolnavă să dai în cineva mai slab ca tine?

| Catrice a răspuns (pentru Justme32):

Vrei sa fac și niște hacking?
Nici eu nu știu ce e în mintea mea.
E placere ca dacă n-o trăiești n-o înțelegi.

| Alverto a răspuns (pentru Catrice):

Îmi este sila de aceasta mentalitate de țăran needucat

| Catrice a răspuns (pentru Alverto):

Ma bucur ca am găsit orășeanul cult. Încântată de cunoștință.

| Ineys a răspuns:

Probleme psihice de obicei. Sau mai pe romaneste le lipseste o doaga.

| StrongHeart a răspuns:

E un cerc vicios.Batausul poate are probleme acasa,poate parintii s-au despartit sau are un tata violent,isi varsa nervii pe altcineva,iar acel altcineva mai devreme sau mai tarziu va face la fel cu altcineva.
E o lege universala, daca urasti, ura se intoarce impotriva ta, la fel si daca iubesti, vei avea parte de iubire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai nu prea e mare diferență între ură și iubire, același rahat, ba chiar ură are o intensitate mai mare ca iubirea, indiferenta e opusul iubirii.

| Alverto a răspuns:

Pai frate tu crezi că cei care fac asta au ceva mai bun de făcut? Nicio grijă, peste 2-3 ani ii vezi prin autobuze furând telefoane sau lucrând pe unde găsesc. Nu trebuie să îți bați capul cu ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arata ca pot, Tine de firea noastra sa ne luam de cei mai slabi, in special in copilarie. Agresivitatea ne este in sange, Ulterior ce ne maturizam ne dezvoltam creierul., schimbam aceste obiceiuri.

| Justme32 explică (pentru anonim_4396):

Oh, păi ne scuzați că te-ai maturizat și că îţi schimbi acest obicei, dar poate cineva bătut s-ar putea să nu se maturizeze, s-ar putea să nu aibă o iubită de frică să nu fie bătuți pe stradă sau în public, iar la lucru preferă să stea singur să nu-și facă prieteni. Mă bucur tare mult că tu te-ai maturizat dar bine ar fi să le ceri scuze și să oferi suport victimelor tale

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justme32):

Omfg, Am devenit Bataus acum? Ok -am asa o stare de irascibilitate pe mine
Dar ma incadrez in cealalta categorie de victime cu Traume happy.
Asta nu inseamna ca nu te poti pune in pielea altora asa ca idee sa analizezi din punctul lor de vedere intamplarile.

| Justme32 explică (pentru anonim_4396):

Am cerut răspunsuri de la cei care au bătut nu care au fost bătuți. Oricum îmi pare rău că și tu ai fost bătut. Nu merităm asta, nici unul

| GicaGigekGica a răspuns:

Viitorii bombardieri care se duc la furat prin Franta si vin inapoi cu Bemveu si ceas mercedes la mana laughing