| iamprettybored a întrebat:

Pentru ce erau utilizate creioanele chimice? Care este utilitatea lor?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cu un creion chimic se putea scrie in mai multe exemplare folosind indigo. Nu putea fi șters. Se folosea pentru complectarea formularelor tipizate deoarece era nevoie de mai multe exemplare si scrise de mana, chitanțe, facturi, bonuri de consum etc. Nu zgâria hârtia desi trebuia scris apăsat ca sa se observe si pe celelalte exemplare scrisul.

1 răspuns:
| Yuoia a răspuns:

Se mai folosea si in tamplarie, industrie.
Interesant este ca daca mina sa era umezita, nu se mai putea sterge unde scriai sau faceai semn. Culoarea minei umede era violet.