| tonyc7 a întrebat:

Pentru cei care ati fost in Germania sau locuiti acolo: care sunt lucrurile cele mai urate si neplacute pe care le-ati vazut acolo?

8 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Cersetori si alcoolici rromi si romani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am fost acolo. Ura față de țiganii care fac dezordine.

| Dandinelle a răspuns:

A trebuit odata sa dau declaratii la politie impotriva unei familii de rromi. A fost urata situatia si mi-as fi dorit sa nu fi fost martora la asemenea evenimente.
Si grija la buzunare ca "my friendly neighborhors", cum le zic acum, se arunca spre genti si buzunare

| Frank51 a răspuns:

Am stat peste un an, nu am avut nicio experiență negativă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Dandinelle):

Cineva după revoluție, la câteva luni a fost la Berlin. În gară era un afiș mare. Fi-ți atenți românii fură. Se refereau la țigani. Situația nu s-a schimbat deloc de atunci. Scrie la NLP să nu identifici un om cu comportamentul tău. Asta te face să generalizezi, să etichetezi. Hai să nu. Atunci să spunem. Unii romi au un comportament de hoți cu o frecvență mai mare decât alte etnii.

| Dandinelle a răspuns (pentru sadrian46):

Scuze, suna aiurea. Mă feresc de conaționali in general din cauza incidentelor cu câțiva oameni care din păcate erau de o anumită etnie și uite cum pic și eu în oala aia acum

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Dandinelle):

Nu de anumită etnie, erau țigani.