| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care au invatat o limba, considerati ca dupa un timp e bine sa numai folosesti traducere?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Eu am inceput sa invat engleza din clasa a 2 a. Asa era pe atunci. Si acum imi prinde bine. Recunosc, nu o stiu la perfectie. Lucrez in Anglia de ceva timp si la inceput imi era greu sa conversez. Chiar si acum apelez la aplicatii de traducere pe telefon, pentru anumiti termeni tehnici din domeniul in care lucrez.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Consider asta daca as sti acea limba la perfectie. Dar prea putini reusesc sa stie o limba la perfectie.

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Eu nu cred in pefectiune, limba romana are cuvinte de care nici tu nici eu nu am auzit, termene biologice,chimice,fizice care nu se folosesc in limbajul comun, eu vreau sa vorbesc cu cineva, sa ne intelegem, sa inteleg un seril, film, o carte dar nu cu limbaj stiintific, de asta am intrebat asta, tu cum crezi ca invata un om o noua limba?

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

La scoala nu te invata o limba,cel putin pe mine nu m-a invatat,cum sunt pasionat de stiinta fara engleza esti cam mort, plus ca si jobul meu e tot plin de engleza, domeniul IT asa ca am invatat ca eram obligat sa spun asa, adica nu am invatat si eram mult timp in contextul acelei limbi, cred ca asta e baza, urmaream cu placere documentare, filme

| darrio2007 a răspuns (pentru RAY):

Eu am inceput sa invat engleza din clasa a 2 a. Asa era pe atunci. Si acum imi prinde bine. Recunosc, nu o stiu la perfectie. Lucrez in Anglia de ceva timp si la inceput imi era greu sa conversez. Chiar si acum apelez la aplicatii de traducere pe telefon, pentru anumiti termeni tehnici din domeniul in care lucrez.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

După ce te obișnuiești cu limba.

| lilith16 a răspuns:

Da, sau depinde de la om la om

| lilith16 a răspuns:

Omul difera mult mai ales la chestii de genu, eu poate nu mai folosesc traducerea ca nu ma ajuta dar pe unii ii ajuta si au părerea ca da, trebuie