| Carolina1972 a întrebat:

Pentru cei care dau bacul la geografie. La punctul C nu era vorba ca de o tara din vecinii Romaniei de caracterizat (2 unitati de relie, 2 ape, 2 orase). M-am uitat la modelele ce au aparut de bac 2020 iar la punctul C se da de caracterizat o unitate de relief din Romania(pod. Mehedinti) sa precizezi vegetatia, tipul de roci. Am invatat perfect pentru vecinii Romaniei (stiind ca se va cere sa caracterizam o tara si stiind ca valoreza 10 puncte) iar acum ma trezesc ca se da unitati de relief din Romania. Am sa iau razna crying(((! Chiar am invatat incontinuu 3 saptamani numa la geografie, sperand sa iau o nota de 7, 8. crying((((. Sunt obosita psihic, nu mai inteleg nimic!

7 răspunsuri:
| Tian44 a răspuns:

Hai ca nu e capat de drum. e o materie usoara. ia-ti o carte adecvata cu subiecte din anii trecuti.

| Carolina1972 explică (pentru Tian44):

Nu am zis ca e capat de lume, dar faza e ca era vorba ca se da tara( din cei 5 vecini ai romaniei) si acum pur si simplu vad altceva, si nu stiu de unde sa invat + noi la scoala nu am facut asa ceva la Romania (caracterizarile subunitati si ce se cere ). E o o aiureala totala, acum cu bacul asta, crede-ma! Toti vrem sa il luam si de aceea sunt asa oarecum agitata si entuziasmata! Nu am zis ca e capat de lume, fiindca sunt constienta de faptul ca in viata oamenii de confrunta cu mult mai mari greutati, pe langa un amarat de examen. happy

| Tian44 a răspuns (pentru Carolina1972):

Am trecut si eu prin bac, cu spitalizare 4 zile si operatie destul urata, eu avand 2 luni pana la bac happy

| xandra0301 a răspuns:

Sunt in aceeași situație ca și tine și am avut același șoc. Din păcate țările vecine și din Europa trebuiau predate in semestrul II și nu mai intra in programa noua de bac.

| Carolina1972 explică (pentru xandra0301):

Is dezamagita total....pana si agricultura invatasem la fiecare tara imparte.

| xandra0301 a răspuns (pentru Carolina1972):

Pai asta erau lucruri esențiale si trebuia sa le știi. Dacă ți pica Bulgaria de exemplu îți cerea o cultura specifica.
Ideea e ca noua ne-a spus profa mea de geogra sa nu punem accent atât de mult de populație și uite ca acum e plin subiectul III de exerciții legate de populație.
Toți zic ca bacul e "mai ușor", da, este mai ușor la romana, dar la geografie mi se pare ca l-au îngreunat puțin.

| Carolina1972 explică (pentru xandra0301):

Daaa! L-au ingreunat foarte mult! Mai ales ca proful nostru la clasa punea accent mai mult pe tari si capitale, nici decum pe unitatile de relief ale romaniei ( a zis ca la unitati sa stiu modul de formare, rocile, altitudinile maxime ca sa ne descurcam la
Punctul D unde iti cere sa faci deosebiri de clima) mna, sa fim totusi optimisti si sa speram ca va fi bine!