| Fredie a întrebat:

Pentru cei care locuiesc sau cunosc orasul Bucuresti:
Buna. As vrea sa imi spuneti parerile voastre despre orasul in care locuiti, daca va face placere sa stati aici, sa va cresteti copiii, samd. Eu personal am ajuns la concluzia ca ar trebui sa plec cat mai curand, nu stiu daca neaparat in alta tara sau poate mai degraba intr-un oras un picut mai civilizat de genul Sibiu, Timisoara sau Cluj. Sunt multe lucruri care nu imi plac la acest oras, insa ma deranjeaza f tare nesimtirea, tupeul si mitocania multor asa zisi oraseni, care si au stabilit resedinta in Bucuresti. Majoritatea au niste obiceiuri care nu au nici o tangenta cu civilizatia, nici macar cea rurala, ce sa mai vorbim de cea de la oras. Dintre ei se detaseaza, toparlanii cu masini SH straine, care si parcheaza "minunile" cu 4 roti, unde li se arata lor, asa zisii "iubitori de animale" care si scot patrupedele la plimbare si ii lasa sa isi faca necesitatile in mijlocul aleilor, fara a se sinchisi sa stranga in urma lor, samd. Mai nou am descoperit noi specimene de fiinte bipede cu pretentii de oameni: cei care hranesc cainii vagabonzi (sub pretextul ca tin la ei), dar care de fapt sunt mai rai si mai nenorociti decat cel mai rau caine sau fiara din padure, intrucat nu vor sa ii adopte si sa ii tina in casa, respectiv in lesa, altfel spus sa si asume raspunderea pentru faptele acelui biet animal. Am vazut deja, multe cazuri de copilasi muscati, batrani si oameni in toata firea atacati de anumiti caini mai "viteji", care apoi au fost salvati de mana hingherilor, de catre aceste fiinte inconstiente, care ii ascundeau in casa, pentru ca in cateva ore sa le dea iarasi drumul pe strazi. Legea data de parlamentul nostru inteligent, ii apara pe caini si cumva poate e normal, pentru ca sunt doar niste animale, care nu pot fi judecate sau trase la raspundere pentru ceea ce fac. Intr-o tara civilizata insa, NU EXISTA animale in libertate, in mijlocul oraselor, pentru care sa nu raspunda nici un om. Sper ca in urmatorii 100 de ani sa ajungem sa avem si noi o urma de inteligenta, decenta, bun simt si civilizatie si sa putem trai intr un oras, fara teama de a fi mancati de vii, daca venim noaptea acasa si nu merg luminile pe strada. Multumesc si astept opiniile voastre.

2 răspunsuri:
| adina_4262 a răspuns:

Buna. Nu cunosc orasul asta decat de 22 de ani happy. In timpul asta l-am iubit, l-am urat, l-as fi parasit fara sa ma uit inapoi, i-as fi dus dorul... Sunt multe lucruri care nu sunt ok, pe care traind aici le vezi zilnic, pe unele ajungi sa le asimilezi, pe altele niciodata. Bucuresti-ul e o masa de oameni in miscare continua, in procesul asta s-au pierdut o buna parte din cei 7 ani de acasa, bun simt, rabdare, amabilitate etc. Chiar aseara am fost intrebata daca as pleca de aici. As pleca, poate, pentru o perioada, dar tot aici m-as intoarce. Motivatia e ca aici se intampla cam tot si aici se fac bani. Pe langa asta, ar mai fi si familia, prietenii, locurile - ca la orice om. Daca nu te simti bine aici nu are rost sa ramai, cantareste bine avantajele si dezavantajele si sper sa ajungi la o decizie care sa te multumeasca.

| sasha a răspuns:

Nu sunt din bucuresti si nici o data nu m-as muta in bucuresti. nu stiu ce cauta toti acolo ca ie sincer nu mi se pare frumos nimica. stau la bloc si recunosc ca mi-ar fi placut la tara insa ori cum e mai bine decat in capitala unde deschizi dimineata geamu vezi doar cladiri si oameni care nu au caracterizare ( nu toti recunosc), nu mai zic de aerul proaspat care e acolo, in fine hai sa zicem ca mg in bucuresti pentru un loc de munca castigi mai bine dar pretzurile din magazin sunt duble. in bucuresti multe fite, multa prostie, nesimtire, si sunt chiar si oameni saraci. bucurestiul e urat. mai aici la mine oras mititel la poale de munde. in tot si in toate oamenii sunt de vina toti ne comportam ca si cum nu ne-ar interesa viitorul copiilor nepotilor etc. nostri asta legat de plasticurele care ne inconjoare. iubesc animalele insa acesti caini sunt chinuiti eu sincer i-as omora pentru ca loc nu este unde sa ii ti pe toti si sincer sa ingrijesti atatia caini trebuie bani, bani care ar lipsi lunar din buzunarele oamenilor cu cate 4 vile si 7 masini. in genar romania = 0, 0= multa hotie, nepasare si prostie ca asta e cuvantul romanii sunt prosti din multe puncte de vedere. da lasa ca ma fac eu presedinte = vampir.winking nu ne-am nascut in locul potrivit big grin