| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei carora le plac probleme de perspicacitate (si care nu au cum sa fie confundate cu teme): Gheorghe are 10 buzunare si 44 de monede de cate 1 euro. El vrea sa repartizeze monedele in buzunare astfel incat in fiecare buzunar sa fie un numar diferit de monezi (se considera si zero numar, deci un buzunar poate fi si gol). Poate el oare sa faca asta?

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Nu cred ca este posibil, pentru ca daca luam cifrele cele mai mici pentru fiecare buzunar, inseamna ca adunam 0 + 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9 care este egal cu 45 si orice schimbare a oricarei numar este posibil doar cu una mai mare care ar creste suma de 45, deci nu este posibil sa imparta 44 de monezi in 10 buzunare astfel incat sa fie in fiecare buzunar alt numar.

| sabin89 a răspuns (pentru evenso):

Corect, aici sunt sigur ca n-ai mai cautat pe net, ca nu aveai unde. Btw, ce parere ai despre probleme de genul asta (asta si cea cu evolventa)? Sunt ele bine venite pe site sau nu prea?

| evenso a răspuns (pentru sabin89):

Ai dreptate, nu am cautat pe net ci am stat cu creionul in mana si incercam variante pe o foaie pana mi-am dat seama ca nu este posibil.
Sa stii ca imi plac foarte mult problemele de logica, atunci cand te vad pe site deja ma gandesc ca poate iar ai ceva interesant pentru noi, ar fi bine sa postezi mai multe de acest gen pentru ca e chiar e mai interesant decat multe postari care se repeta in esenta lor.

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

O problemă, diferită de aceasta, care are la bază acelaşi raţionament, am propus eu în ultima jumătate de an.
În altă ordine de idei, cred că am cîteva sute de astfel de probleme.Pot fi contactat pe relaţia directă.

| sabin89 a răspuns (pentru corolav):

Asta imi confirma ca nimic nu este nou sub soare; ce a fost va mai fi si ce s-a facut se va mai face.

| corolav a răspuns:

Credeam că eşti interesat să mai afli şi alte probleme de acest gen.

| sabin89 a răspuns (pentru corolav):

Nu, pentru acest moment. Mersi, oricum.