| RaduCPM a întrebat:

Pentru înscrierea la facultate, trebuie sa ai mai multe dosare pentru aceeași universitate sau îți trebuie un doar și bifezi optiuni acolo?

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Pentru fiecare facultate in parte cate un dosar. E si logic. Sunt entitati diferite cu secretariate diferite. Uite un exemplu:
Universitatea Babes Bolyai are mai multe facultati: Facultatea de Stiinte Economice si Gestiunea Afacerilor, Facultatea de Litere, Facultatea de Medicina, de Teatru, etc. La fiecare depui cate un dosar, unde vrei sa dai. La fiecare dosar, trebuie sa ai copia de diploma de bac legalizata la notar.

Si la fiecare facultate, pe lista completezi mai multe specializari. De exemplu, la economie completezi specializarile: finante-banci, contabilitate, management, etc.

2 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

O universitate este compusa din mai multe facultati. Iar o facultate e compusa din mai multe specializari.

Cand te inscrii la o facultate, ti se da o lista in care sa treci toate specializarile la care ai vrea sa intri. Nu e indicat sa treci o singura specializare pe foaie, ci mai multe, pentru a nu ramane pe dinafara daca nu intri la prima.

Daca te inscrii la mai multe facultati de la aceeasi universitate, vei completa mai multe liste, pentru fiecare facultate unde te duci. Fiecare facultate cu lista ei.

| RaduCPM explică (pentru laSoledad):

Deci pentru fiecare facultate un dosar? Sau pentru fiecare universitate?

| laSoledad a răspuns (pentru RaduCPM):

Pentru fiecare facultate in parte cate un dosar. E si logic. Sunt entitati diferite cu secretariate diferite. Uite un exemplu:
Universitatea Babes Bolyai are mai multe facultati: Facultatea de Stiinte Economice si Gestiunea Afacerilor, Facultatea de Litere, Facultatea de Medicina, de Teatru, etc. La fiecare depui cate un dosar, unde vrei sa dai. La fiecare dosar, trebuie sa ai copia de diploma de bac legalizata la notar.

Si la fiecare facultate, pe lista completezi mai multe specializari. De exemplu, la economie completezi specializarile: finante-banci, contabilitate, management, etc.