| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Pentru inscrierea la liceu trebuie copia legalizata dupa certficat si buletin, poate sa fie si copie normala? Trebuie si diploma de 8 clase pentru ca eu nu am primit-o

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este necesara copie legalizata, este destul o copie simpla ce va fi certificata de functionarul cu inscrierea, dupa ce o va confrunta cu originalul. Trebuie si diploma de 8 clase, daca nu o ai nu este problema, o vei duce ulterior, dupa ce o primesti.

| dannyel86 a răspuns:

Copia legalizata la notar confirma faptul ca e dupa original.
Daca se cere copie legalizata, nu poti duce copie simpla, iar pentru legalizare ai nevoie de original.
Daca nu ai diploma, poti pune la dosar adeverinta prin care se demonstreaza ca ai absolvit gimnaziul.

| Sonia822 a răspuns:

Trebuie legalizata, pentru a nu exista dubii ca a fost falsificata. Astfel, gireaza notarul

| Anonimafarahaz2 explică (pentru Sonia822):

Diriga spunea ca poate fii si copie normala dar insotita si de original

| Sonia822 a răspuns (pentru Anonimafarahaz2):

Daca ai originalul, da. Dar cel mai bine intreaba la liceu. Cauta site-ul, da un telefon, sa fii sigur. Daca nu o primesti la timp, e ok si o adeverinta

| Sakura13574 a răspuns:

Cand am terminat clasa a opta(acum 2 ani) am fost la scoala si am primit niste documente care trebuie date la inscrierea la liceu. Legat de acele copii,nu imi mai amintesc exact, dar poti intreba la scoala, sau alti colegi. Diploma de opt clase eu mi-am luat-o abia pe la inceputul clasei a noua, deci nu e neaparata, dar cum a zis si dannyel trebuie sa ai o dovada ca ai terminat 8 clase.

| deix001 a răspuns:

Diploma de 8 clase nu trebuie. Stai linistita. Good day si succes in noul an. P.s. si eu voi fi boboaca?