| prMoarte a întrebat:

Pentru o lentila convergenta, cand e imaginea reala si cand e virtuala?

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Pentru orice lentilă subțire trebuie să știi 3 reguli doar. Dacă modul(adică fără semn...) de x1(distanța de la lentilă la obiect) este mai mare decât 2f, unde f=distanța focală, atunci imaginea este reală, răsturnată si micșorată. Dacă f este mai mic decât modul de x1(|x1|) si modul de x1 este mai mic decât 2f, atunci este reală, răsturnată și mărită. Însă dacă modul de x1 este mai mic decât f, atunci imaginea este virtuală, dreaptă și măriță, pentru orice tip de lentilă subțire.

1 răspuns:
| Disharmony a răspuns:

Dacă obiectul se află între minus infinit şi -f atunci imaginea e reală. Dacă e situat între -f şi 0, e virtuală.