| Dalmore a întrebat:

Pentru voi conteaza ca partenera/ul de viata sa aiba o facultate? V-ati pierdut vreodata interesul pentru o persoana doar pentru ca,, nu face cine stie ce facultate"?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Se spune in raspunsurile de pana acum ca importanta este intelegerea. Dar cum sa te intelegi cu o persoana cu o gandire mult mai rudimentara decat a ta? Gandirea sistematica se invata la facultate, dar nu la orice fabrica de diplome, ci la facultatile din cadrul Universitatii, la stat si, sigur, rezultatul asta nu il obtin toti nici acolo. Da, exista si autodidacti, cativa sunt si aici pe site, pe unii ii pot mentiona: RAY, Sabin89, Sebastin695. Dar astea sunt exceptii. Si eu am fost autodidact, dar abia la facultatile facute am descoperit rigoarea stiintifica si importanta unei epistemologii bune. Nu pot sa ma inteleg cu adevarat decat cu oameni de nivelul meu, dar, din amabilitate, pot sa ma prefac ca am comunicare si cu altii. Nu e vina mea ca unii s-au multumit cu putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Nu sunt ironica! sunt sigura ca esti o persoana inteligenta si nu te intelegi doar cu persoane de ''nivelul tau''. o persoana inteligenta este minte-deschisa, inima-deschisa (nu cred ca se invata in facultate, este ''o lucrare'' privata). daca tu in schimb, in urma facultatii tot privesti oamenii de sus sau de jos, asezati pe nivele, inseamna ca ai un ego destul de mare! orice experienta de viata, nu trebuie perceputa ca fiind negativa sau pozitiva deoarece reprezinta doar o treapta. asa crestem toti! toti avem o calatorie unica. doar intuitia trebuie ascultata. daca vrei sa faci facultate, fa-o! daca simti ca te tine si poti fara ..do it!

52 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, pentru mine a contat foarte mult. In primul rand ca o facultate facuta ca lumea (examen de admitere cu concurenta, cursuri la zi, examene grele, licenta dificila) iti deschid mintea, te fac sa gandesti altfel, sa apreciezi alte lucruri in viata. In al doilea rand fiindca e foarte important intr-o relatie sa nu te plictisesti, sa ai mereu ce discuta cu partenerul tau. Sunt putini oameni fara facultate care citesc zilnic, invata zilic, isi tin in fiecare zi, pana la adanci batranete, mintea stralucitoare. Iar eu imi doresc foarte mult asta din partea partenerului meu, nu ma imaginez traind in casa cu un om care astazi nu a citit si nu a invatat nimic, mi se pare ca ar fi plictisitor si ca m-ar prosti si pe mine. In al treilea rand, eu am o cariera de care sunt mandra si imi doresc ca si partenerul meu sa aiba una. Nu confund cariera cu castigurile, nu ma intereseaza cat castiga, ma intereseaza sa faca ceva care sa il stimuleze, sa il satisfaca, sa il faca in fiecare zi sa vrea sa fie mai bun, sa munceasca si sa se sacrifice pentru asta. Fiindca eu asa fac si am nevoie de cineva care sa ma inteleaga, care sa ma aprecieze pentru asta si pe care sa il pot aprecia si respecta si eu pentru ceea ce este, in afara casei.
Nu am avut prea multe relatii in viata mea, dar niciodata nu am fost atrasa (poate intamplator sau nu) de barbati care nu straluceau la invatatura.

| RAY a răspuns:

Nu

| Drimmero a răspuns:

Nu am ajuns atat de rau incat sa aleg dupa criteriul asta, cand ma indragostesc crezi ca mai stau eu si ma intreb daca Iuliana( un nume la intamplare) are facultate sau nu? Nu,, nu am pretentii de acest gen, nu este un criteriu de departajare pentru mine asta, cum nici eu nu am facut facultate, si o zic fara sa ma ascund.

| anonimg a răspuns:

Depinde pe ce bază se formează o relație: dragoste, bani, nivel de educație, bune maniere. Nu există om care să le aibă pe toate. Ce alegem de aceea vom avea parte. Dar dacă Îl vom lăsa pe Dumnezeu să aleagă în locul nostru vom fi fericiți.

| LoveSleep a răspuns:

Nu știu cât de mult contează facultatea, dar n-aș fi cu cineva care lucrează pe minim pe economie. E de tot râsul. Nu am nevoie de banii ei, dar dacă se mulțumește cu puțin clar nu e genul meu.

| RainmakerX a răspuns:

Ce reprezinta facultatea?

Un indiciu cu privire la viitoarea stare materiala a cuiva, nu? Evident, exista si alti factori precum norocul si munca dar pana la urma, persoanele care fac facultati dificile si sunt bune la ceea ce fac nu au cum sa ramana fara un loc de munca, in timp ce oamenii de la facultati slabe nu sunt mereu atat de fericiti.

Prietena ta este o fata care gandeste normal. Isi doreste un baiat care poate sa tina pasul cu ea, isi doreste sa aiba siguranta materiala.

Inteleg ca iubirea e wow si toate cele dar chiar te-ai simti ok daca iubitul tau ar face mult mai putini bani decat tine?

Pentru mine nu conteaza atat de mult caci sunt baiat si nu am asteptari de genul din partea partenerei.

| alina2k18 a răspuns:

Mi-am pierdut interesul tocmai pentru ca avea studii foarte inalte si eu nu.
Plus din ce am vazut isi dorea o tipa foarte inteligenta, elevata. culta - doamna rafinata si eleganta - nu una ca mine.

| RAY a răspuns (pentru alina2k18):

Dar fizic te placea?

| AndreeaMonica25 a răspuns (pentru alina2k18):

Sincer am întâlnit astfel de oameni cu așteptări atat de mari dar ei erau vai de capul lor, erau mult mai prost pregătiți si din punct de vedere inteligent cat si verbal. Dar am vazut si persoane fara studii mult mai inteligenți bine organizați si Calculați. Poti sa ai doar o diploma dar sa fii prost grămada. Iar aparentele înșală intotdeauna! Crede-ma, lucrez intr-un colectiv unde le-am vazut pe toate.

| alina2k18 a răspuns (pentru RAY):

Cred ca da, sper laughing)

| Raducons a răspuns (pentru alina2k18):

Daca iti placea cu adevarat de el nu renuntai la el, incercai sa te ridici la nivelul lui, si te straduiai sa lucrezi cat de cat ceva si el era bucuros cu ce puteai face.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Niciodata sa nu te mai subestimezi in halul asta! faptul ca nu erai suficient de ''buna '' pentru el, inseamna ca nu a corespuns nici cu ceea ce voiai tu. te asigur ca esti perfecta pentru altcineva si are nevoie de tine tocmai pentru ca esti in felul in care esti, scumpete! happy :*

| alina2k18 a răspuns (pentru Raducons):

Cine a zis ca nu lucram?

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Merci mult pentru sustinere.

| Raducons a răspuns (pentru alina2k18):

Este foarte bine, nu inteleg de ce ai renuntat, puteai sa faci o calificare intr-un domeniu mai bine platit, nu trebuia sa fii medic, puteai sa fii asistenta.

| alina2k18 a răspuns (pentru Raducons):

Omg, m-am speriat un picwinking nu-s buna de asistenta, si da doctorii cu doctoriiwinking noi restul'... cu astia de nivelu' nostru.

| RAY a răspuns (pentru alina2k18):

Tie isi placea de el? in orice caz e aiurea ca te-a lasat din acest motiv

| RAY a răspuns (pentru Raducons):

De ce sa faca ceva ce nu vrea,cand iubesti o accepti asa cum este ea, ce pretenti pe masculi din ziua de azi, bine ca nu vrea ca ea sa aduca banul acasa, ea e femeie treaba trebuie sa fie invers, el e vanator nu ea

| alina2k18 a răspuns (pentru RAY):

Da, imi placeawinking dar lui prea putin.

| Anon31241212 a răspuns (pentru Raducons):

Gandesti foarte prost. Cand iubesti o persoana, o iubesti pentru ceea ce e. Cu bune cu rele. Nu trebuie sa te schimbi ca sa te placa. Ce avea sa faca? Sa dea la Harvard ca sa i recastige atentia lui ala?

| deadhoe a răspuns (pentru alina2k18):

Frate, termina odata cu "winking "
nu te-ai saturat?

| Raducons a răspuns (pentru Anon31241212):

Cateodata trebuie sa te schimbi ca sa te placa cineva, altfel iei pe cineva la fel ca tine sau mai rau, de cele mai multe ori mai rau, un pic de ambitie nu strica.

| Raducons a răspuns (pentru alina2k18):

Atunci ce sa zic cauta pe cineva de nivelul pe care crezi ca il ai.

| Anon31241212 a răspuns (pentru Raducons):

Eu ti am zis ca un sfat. Pe mine cine m-a apreciat, m-a apreciat pentru cine sunt. Nu trebuie sa ma prefac, sa fiu falsa ca sa ajung sa atrag atentia cuiva. Fiecare cu princiipile lui. Nu e vorba decat de o ambitie prosteasca de ce zici tu aici. Si da prefer proasta,, pe cineva la fel ca " mine, decat unul care sa pretinda ca e cineva, cand de fapt e altcineva. De un om te indragostesti de continut, nu de o masca pe care o poarta. O zi faina!

| Raducons a răspuns (pentru Anon31241212):

Nu poate sa pretinda ca e cineva si de fapt este altcineva pentru ca vezi de la inceput ce avere are, ce studii are, ce conditii are, treaba ta daca ai standarde asa de scazute.

| JackR a răspuns:

Asta da tampenie! Ce naiba, traiesti, respiri, te bucuri, te certi, te impaci, razi, plangi, faci dragoste, adormi si te trezesti etc. cu o diploma universitara sau cu un om, in carne si oase?! In momentul in care alegi sa stai langa cineva si acel cineva alege sa stea langa tine, hartiile isi pierd valoarea. Pentru ca, "dezbracati" de toata spoiala data de studii si diplome si pozitii sociale, nu suntem decat oameni, cu visuri si dorinte, cu cosmaruri si demoni, cu zambete si lacrimi, simpli si complexi, buni si nebuni. Si astea nu le inveti in nici o scoala, in afara aceleia prin care trecem toti si care se numeste VIATA. Oamenii pe care ii lasi in viata ta se aleg in functie de cum sunt, nu in functie de ce sunt. Altfel, nici macar un vraf de diplome si calificari nu te ridica mai sus de nivelul unui oportunist ticalos.

| LoveSleep a răspuns (pentru JackR):

Da, dar când ne îmbrăcăm la loc cu spoiala data de studii si diplome, eu sunt manager la Google și tu ești casier la Penny.

| JackR a răspuns (pentru LoveSleep):

Spoiala aia data de studii si diplome, o imbraci in anumite conditii si in anumite momente din viata. In fata fiintei pe care o iubesti, esti "gol". Sau asa ar trebui... Si in viata s-ar putea sa ai surpriza sa gasesti un "casier la Penny" care sa fie de 1000 de ori mai valoros ca om decat un "manager la Google".

| LoveSleep a răspuns (pentru JackR):

Orice ai da jos de pe tine, cunoștințele, inteligența și lucrurile de genul o să rămână mereu acolo. Iar cunoștințele astea le acumulezi atunci când nu te mulțumești cu puțin, când vrei să faci ceva cu viața ta. Mai simplu spus, atunci când te duce capul. Pentru că dacă lucrezi la Penny, ești prO de dai în gropi. Dacă tu ai cunoscut vreun casier de la Penny cu un iq mai mare decât limita medie, eu îi dau orice vrei. Lucrează acolo pentru că nu pot mai mult. Nu vorbesc de cazuri excepționale ca și faptul că are o firmă care îi merge perfect și lucrează la Penny pentru că se plictisește să le spună oamenilor ce să facă.

Crede-mă că la viața mea in 80% din timpul în care am fost la un magazin de genul să cumpăr alcool, mi s-a cerut buletinul. Și din nou, crede-mă că de FIECARE dată când i l-am dat, tipul sau tipa s-a uitat la el ca la felul 5 și habar nu avea cum îți dai seama câți ani are un om, după buletin. Și dacă ar fi știut, scăderea nu știa să o facă decât pe degete.

Ah, și dacă te referi strict la "în fața persoanei iubite", atunci lucrurile sunt subiective. Eu unul nu aș fi cu o tipă care lucrează pe minim pe economie. (Și nu e temporar)

| JackR a răspuns (pentru LoveSleep):

"Ah, și dacă te referi strict la "în fața persoanei iubite", atunci lucrurile sunt subiective. Eu unul nu aș fi cu o tipă care lucrează pe minim pe economie. "

Aici suntem de acord, este extrem de subiectiv. Tine de o alegere personala. Ca si faptul ca tu nu ai fi cu cineva care castiga salariul minim, care este tot o alegere personala...

| CleanHeart a răspuns:

Normal ca nu, am cunoscut persoane super smart si nu aveau nu stiu ce studii superioare poate erau mai inteligenti ca cei care se faleau cu diplomele lor deci nu judec un om dupa asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU! conteaza cum gandesti, nu ce gandesti? o cultura bogata si un mod excelent de gandire ti-l poti forma citind voluntar ceea ce te intereseaza, care de fapt este ceea ce ai nevoie pentru a fi cine doresti sa fii! nu o hartie arata cine esti...

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar e nevoie de o cultura bogata si de un mod (excelent nu prea merge aici), sistematic de gandire, este? Le obtii citind voluntar? Fireste! Si vrei sa aprofundezi, sa verifici ce stii comparand cu stadiul cercetarii, sa depasesti stadiul de dilentant talentat; asta se face la Universitate fara sa dai nici un franc, acolo vei primi bibliografii continand cele mai bune carti din domeniu, pe care sa le citesti, discuti problemele in seminarii, cursul magistral iti prezinta disciplina respectiva ca un tot unitar, iar examele sunt feed back- ul de care ai nevoie. Dupa ce ai pus o stiinta la baza vietii tale, imi spui ca ai comunicare cu cel care nu a pus nimic? Eu as vrea sa fie asa, dar nu se poate; si nici nu se vede.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Nu se poate pentru ca tu nu permiti! o spui de parca toti am vrea sa fim fizicieni, unde este intr-adevar nevoie de antrenamentul universitar! aceste nume : Michael Dell, Andrew Jackson, Steven Spielberg, Abraham Lincoln, Benjamin Franklin, James Cameron, iti spun ceva? si mai sunt alte multe minti stralucite ale planetei. nu-mi frange iar inima spunandu-mi ca pentru o relatie, o iubire adevarata am nevoie de o diploma Oxford. mi-ai frant-o prima oara cand ai spus ca pretinzi ca ai converstaii doar din amabilitate. eu cred ca amabilitatea cuprinde si sinceritatea! Doar fi uman!

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-ai frant inima singura, citind alt cuvant decat cel scris de mine. De ce sa nu am conversatii cu oricine? Eu iti spun ca nu poti avea cu adevarat comunicare, cu un om care nu poate gandi sitematic, care este plin de prejudecati, pe care nu le poate identifica ca atare, care foloseste in gandire sofisme, de care nu se poate feri. De ce sa ai nevoie de diploma pentru iubire? Am spus eu asta? Ai nevoie de o persoana cu care sa poti comunica, adica o persoana de nivel intelectual asemanator. Admiti, vad, ca pentru fizica ai nevoie de pregatire universitara? Si ce diferenta este intre fizica si celelalte stiinte? Pentru oricare stiinta ai nevoie de pregatire universitara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Ei, uite! acest raspuns mi se pare diferit de primul, pe care l-as vota castigator! nu, nicidecum pentru ca e mai '' mura in gura''. pe primul ti l-am luat oarecum, mai dur. aici, de acord! se si spune : ''facand ceea ce iubesti, il gasesti pe cel iubit si care te va iubi.'' nu este nicio diferenta intre stiinte, toate completandu-se reciproc. fiecare descoperire intr-un domeniu este un pas in fata si pentru celelalte. in schimb, ceea ce voiam sa spun este ca exista oameni care daca isi stiu ''misiunea'' si daca isi aleg mentorii potriviti, pot fi genii fara facultate :Michael Jackson.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contează să ai ce vorbi cu ea.
Deci, în principiu, da.

| PumpkinDoll a răspuns:

Normal ca da, numai prostii si idiotii n-au facultate.

| Dalmore explică (pentru PumpkinDoll):

Sarcasm? laughing

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Dalmore):

Logic in **** mea ca-i sarcasm.

Răspuns utilizator avertizat
| 1231242 a răspuns:

De ce întrebi așa ceva?happy

| Dalmore explică (pentru 1231242):

Pentru ca am o prietena la Farmacie, care isi pierde imediat interesul pentru un tip daca nu are facultate sau e la o facultate umanista si nu de top. Ceea ce ma jigneste, pentru ca si eu sunt tot pe Uman laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Https://www.youtube.com/watch?v=9dxTWOLEkvw
Prietena aia e genul ăsta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Intalnirile ei consta in : ''da-o dracu' de cafea, arata-mi diploma! '', ha?! ma intreb ce facultate i-a instalat un astfel de program mental. numa' sa nu-i urmezi exemplul! daca nu-i ofera sansa sa-si deschisa gura, sa vada ce da din el, risca sa piarda iubiri adevarate!

| 1231242 a răspuns (pentru Dalmore):

Mda, mulțumesc pentru răspuns!

| m1dn1gh7 a răspuns:

Ar fi o idiotenie din partea mea sa-mi aleg partenera de viata in functie de studiile pe care le are. Si-n plus, nu-i pot dicta ♥ pe cine sa aleaga. Ca are liceul sau inca 2 facultati si mastere e o chestiune de CV.

| AndreeaMonica25 a răspuns:

Buna, il legatura cu facultatea. Eu iti zic din propria experienta ca nu conteaza daca ai o facultate sau nu atat timp cat între tine si partenerul/a exista iubire si înțelegere. Eu am urmat o facultate acum recent pentru ca am vrut sa am o funcție mai buna la locul de munca. Dar si cand nu am avut facultate in acea perioada am avut o relatie cu un manager iar eu lucram in producție. Iar lui nu i-a fost rusine cu asta, m-a iubit si asa fara studii superioare. Dar sunt si persoane care se uita dupa acest aspect, am întâlnit. Acum doar tu stii cat de sincera si serioasa este relația ta. Succes!

| Unravel a răspuns:

Depinde ce facultate. Doar pentru ca are facultate e irelevant. Sunt destui prosti si cu masterat, chiar si doctorat. Dar sa nu mai zic de facultatile de duzina.
Un om e socotit de calitate in functie de meseria prestata, de talente/aptitudini, cultura, gandire, empatie, s-a., nu daca a terminat la Spiru sau la Hogwarts, Brakebills, etc.
Un om care freaca menta preponderent sau se invarte in jurul cozii e in general un om pentru care eu niciodata nu voi prezenta interes.
Cum spuneam, exista prosti cu diplome si diversi someri ratati.
Cert e ca fiecare avem standarde pentru oamenii pe care-i tinem in jurul nostru mai mult timp, chiar si in adolescenta (nu-ti plac aia mai nesimtiti/tupeisti, aia care fumeaza, etc.). Standardele astea de "calitate" difera. Iar facultatea per se nu reprezinta un standard.
Fiindca orice prost face o facultate. Daca si vrea. E de dorit asa ceva de majoritatea, evident.
Daca in loc de facultate ar fi vorba de armata? Ca fata sa nu-ti placa de baietii care n-au facut armata fiindca nu-s barbati adevarati (ca asa e vorba)? Sau ca barbat sa nu-ti placa femeile care nu stiu sa gateasca? E drept sa scazi rating-ul, ce zici? Facultatea tine de foame intr-o relatie?

| AlwaysNdForever a răspuns:

Deci nu pricep. Mai baby ia explica-ne si noua ce ar cauta una ca tine cu unul de 40 de ani cu burtihanul la vedere si care ragaie a bere? Si ai grija ca am franghia pregatita langa mine si o folosesc sa ma spanzur de degete cu ea daca-mi bagi duma aia expirata cu "sufletul".
Zi-mi macar ca are bani cu care te rasfata (excursii, restaurante, haine, bijuterii etc.) ca asa mai inteleg.
Dar altfel nu pot decat sa cred ca ai niste alegeri extrem de nepotrivite in privinta oamenilor pe care ii lasi in viata ta.
Peace.

| Dalmore explică (pentru AlwaysNdForever):

E, nu arata chiar de varsta pe care o are, doar ca mi-a picat mie prost faza. Am fost prieteni vreo 5 ani inainte sa fim impreuna, timp in care ne-am placut reciproc, dar nu ne-am spus nimic din cauza diferentei de varsta. Eu am avut multe relatii aiurea, si el mi-a fost mereu alaturi si m-a ascultat si ajutat cum a stiut el mai bine. Nu e un om rau si e nebun dupa mine, are grija de mine, dar nu profit de el. Pur si simplu ne intelegem bine sad