| Cristina8145 a întrebat:

Plantele si animalele au o respiratie anaeroba? In ce conditii?

1 răspuns:
| babzibazatu a răspuns:

Plantele si animalele nu au respiratie anaeroba, ci este considerata "respiratie anaeroba" starea de hipoxie (lipsa oxigenului) relativa sau totala, in care se produce glicoliza "de la sine", adica glucidele (si mai exact hexozele) se rup in 10 trepte enzimatice, creandu-se astfel acid piruvic si eliberandu-se energie, care in mod normal s-ar elibera prin arderea glucidelor in prezenta oxigenului.