| Larryy a întrebat:

Poate cineva sa îmi dea cateva exemple de cuvinte romanesti provenite din limbile germană,engleza,rusa,italiana, ucrainiana si bulgara?

7 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Glaspapir, fault, bors, escroc,?, maică

| RAY a răspuns (pentru ALGator):

Glaspapir nu e cuvant romanesc, cuvant mostenit din limba germana folosit mai ales in ardeal este cuvantul musai derivat din müssen care are acelasi inteles si in limba romana ar mai fi lassen = a lasa ca in romana, kaputt etc limba engleza pana la 20% din vocabular seamana cu lb romana

necessary =necesar
exaggerated =exagerat

si inca mult mai multe

| RAY a răspuns (pentru ALGator):

Eu nu am auzit de el vreodata in limba romana

| ALGator a răspuns (pentru RAY):

S-a folosit paralel cu varianta profesională "hirtie abraziva". Există și alte perechi similare: "bormașina" - "mașină de găurit" etc.

| RAY a răspuns (pentru ALGator):

Eu vb de limbajul zilnic