| lilboutique a întrebat:

Poate cineva sa imi dea mai multe detalii despre un profilul economic (liceu)? ce ar fi mai bine sa aleg intre un profil economic si profilul mate-info? sunt clasa a 8a si sunt cam nehotaratabig grin

Răspuns Câştigător
| fashionaddict a răspuns:

Eu iti recomand economic.
si eu sunt pe cls. a 9-a la economic si chiar imi place si nu regret alegerea facuta.Matematica se face M2(de nivel mediu) si mai fac in plus 3 module ce tin de economie si contabilitate, fac practica la o unitate comerciala, teza o dau din mate, lb.romana si o lb straina.Pe diploma de 12 clase sunt 16 specializari.
La mate-info se face matematica M1(la nivel ridicat), teza se da din matematica, informatica(nu t. i. c. ce se face in generala ci programare), lb.romana, chimie/biologie/fizica. Pe diploma o sa ai o singura specializare cea de subprogramator.Si urat e ca bacul il dai din matematica M1, iar de la alte profiluri din M2/M3/M4(care sunt mult mai usoare). In plus ai programul foarte incarcat si concurenta intre colegi este foarte mare.
Daca iti place foarte mult matematica si inveti foarte bine ar fi pacat sa nu mergi la mate-info.
Alege ce iti place tie si unde crezi ca te-ai descurca.
Asta e doar parerea mea.

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Diferenţa dintre profilul economic şi matematică-informatică este nivelul de matematică studiat.
De la profil economic ieşi cu atestat de economist şi competenţe într-ale contabilităţii primare. De la mate-info ieşi cu atestat de subprogramator.
Eu ţi-aş indica să alegi mate-info pentru că dacă între timp te vei simţi atras(ă) de economie, cu cunoştinţele dobândite la mate-info poţi urma lejer cursurile unei facultăţi de studii economice şi astfel vei împuşca doi iepuri.
Dacă mergi pe profil economic, însă, există şansa ca pe parcurs să nu-ţi placă şi îţi va fi mai greu să te muţi la alt profil sau să te adaptezi la o facultate de informatică sau altceva pe domeniul real.

Într-un final, decizia îţi aparţine.
Succes.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Păi depinde de ce-ţi place ţie. Să nu regreţi mai târziu alegerea făcută.

| fashionaddict a răspuns:

Precizez ca din clasa a 11-a la profil economic nu mai faci materiile:fizica, chimie, biologie(eu nu fac nici muzica, nici desen). Acest profil e real si uman, servicii.

| Ellutzaa_Miha_1998 a răspuns (pentru fashionaddict):

La profil economic pe clasa a 11 a ce materii sunt predate?

| Condurachi_Alex_1977 a răspuns:

Cu orice profil poti sa ce vrei in viata.