| Vicentiu-andrei_Nicola_1990 a întrebat:

Poate cineva sa imi explice cum deosebesc locutiuniile si cum le gasesc intr-un text?

1 răspuns:
| cleo2912 a răspuns:

Salut. Locuțiunea verbală este un grup de cuvinte cu înțeles unitar care conțin în mod necesar un verb și au valoare morfologică a unui verb, analizând-o ca un verb.

Locuțiunile Verbale au funcție sintactică de Predicat Verbal și pot fi conjugate la majoritatea modurilor personale. Uite cateva exemple ca sa iti faci o idee despre cum arata si le vei putea deosebi:

A-și găsi beleaua = a se afla într-o situație neplăcută

A-și găsi nașul = a întâlni pe cineva care să-l pună la punct

A găsi de cuviință = a nimeri, a potrivi

A nu-și găsi locul = a fi agitat

A găsi motiv = a căuta nod în papură

A-i găsi cuiva față = a descoperi o rezolvare

A găsi cu cale = a socoti potrivit.

Sper ca te-am putut ajuta, o zi buna! happy