| Informativul a întrebat:

Poate cineva sa-mi explice cum vine cu probele de aptitudini la liceele vocationale? Tot ce am gasit pe net nu prea e explicat foarte bine.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Liceele vocationale (de specialitate care necesita aptitudini dezvoltate, de nivel ridicat) fac si probe eliminatorii inainte de probele generale. Astfel, de exemplu, nu poti merge la un liceu de muzica daca nu ai auz muzical.
Anul acesta este posibil ca aceste examinari sa se faca in mod diferti fata de alti ani,
Din acest motiv, trebuie sa iei legatura cu secretariatul liceului, inde vei putea primi toate informatii in legatura cu examinarile din acest an.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anul acesta probele de aptitudini organizate pentru admiterea în liceele vocaționale vor fi organizate pe baza de portofolii sau de interviu online pentru majoritatea liceelor vocaţionale, potrivit procedurilor noi, aprobate de Ministerul Educaţiei, transmise Edupedu.ro

https://www.edupedu.ro/......cationale/

| DuckDodgers0 a răspuns:

Depinde de fiecare liceu in parte. Cauta site-ul liceului la care vrei sa te duci si gasesti acolo mai multe detalii...