| Belgravistan a întrebat:

Poate sa îmi explice cineva, care este circuitul metalelor în natură?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Metalele nu se plimbă în natură în circuit. Ele fac parte din roci, care suferă metamorfoze, dar acestea nu sunt ciclice.

| Frank51 a răspuns:

Ciclurile sunt mai rare, metalele se topesc abia atunci când steaua unui sistem planetar devine gigantă roșie și mai apoi colapsează. Doar atunci temperatura planetelor din jurul stelei va fi destul de mare încât să interacționeze direct cu metalele.

| mastadont a răspuns:

Nu există așa ceva. Metalul este o sursă finită care se află în pământ. Minereurile feroase s-au format o dată cu explozia unei stele, datorită căldurii intense și a anumitor reacții complexe. un circuit ar trebui să implice anumite reacții chimice, anumite acțiuni, cum este în cazul apei, care se transformă în vapori și formează norii, metalul însă nu este expluatat decât de om și rămâne în pământ.