| thefortgod a întrebat:

Poate sa-mi zica si mie cineva cum se calculeaza desfasurarea in grade la geografie? Am bac

Răspuns Câştigător
| Sfetnic a răspuns:

Dacă e desfășurarea în latitudine a unei țări, să zicem: te uiți în partea de sus (N) până unde avansează cel mai mult țara. Din punctul acela te deplasezi orizontal până la marginea din stânga sau dreapta a hărții și citești valoarea în grade (22 de grade lat. N sau lat. S dacă ești la S de ecuator).

Apoi faci același lucru cu cel mai sudic punct al țării. Să zicem că îți dă 7 grade lat. N.

Deci 22 gr lat. N - 7 gr lat. N = 15 grade (desfășurarea în latitudine).

Dacă cel mai nordic punct este în emisfera nordică (15 grade lat. N), iar cel mai sudic este în emisfera sudică (20 grade lat. S), atunci cele două valori se adună:
15 + 20 = 35 grade (desfășurarea latitudinală a țării).

Dacă cel mai nordic punct este între două paralele (adică între 22 și 23 de grade) atunci latitudinea lui va fi 23 grade și 30 min. Deci:

22 grade 30 min. - 7 grade = 15 grade și 30 min.

PENTRU LONGITUDINE se face asemănător, numai că te uiți la valorile din partea de jos sau de sus a hărții, pe meridiane. Și ai longitudine vestică la vest de meridianul 0 și longitudine estică la est de meridianul 0.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Gasesti in cartea de geografie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Care Sami? Samuel L Jackson? L ai intrebat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-mi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai deranja sa il dai