| anonim_4396 a întrebat:

Poate un om de 2, 5 metri ridica 500 de kilograme?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De obicei acestia au structura oaselor si a muschilor fragila. Stiu de unul singur care a putut face asta dar nu avea aceasta inaltime si a avut probleme.
https://www.aktual24.ro/......in-creier/

| Invictusman a răspuns (pentru darrio2007):

După minutul 1:20 nu mai poate fi vizionat clipul

| cfrtobias a răspuns (pentru Invictusman):

Mie merge dar, este o reclama acolo, dar tot pana acolo o ridicat, ca totusi e greu...

| Catrice a răspuns:

Dacă are forța dezvoltata, da.

| gabicoo a răspuns:

Da! Dacă e motostivuitorist!

| wildthing a răspuns:

Cunosti vreun om de 2.5 metri?winking

| Andreica_Bogdan_2000 a răspuns (pentru wildthing):

Da.

| darrio2007 a răspuns (pentru Andreica_Bogdan_2000):

Ai vreun exemplu de asemenea om?

| Andreica_Bogdan_2000 a răspuns (pentru darrio2007):

Sultan Kosen.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Exista powerlifteri și strongmans și n-au 2, 5m.
Văzusem undeva că musculatura unui om simplu, ar putea susține 7 tone (parcă) daca ar putea să-și pună la treabă fiecare grupă musculară in același timp. Dar nu i-ar face față articulațiile.

| morfeo a răspuns:

Nu are cum, s-ar rupe in doua la inaltimea aia, mai ales ca majoritatea au gigantism si sunt redusi mintal. Plus ca la 2, 5 metrii, daca ar exista asa ceva, majoritatea sunt foarte slabi pentru ca e greu sa pui masa musculara. In schimb la 1, 70m se poate ridica. Ti-l dau exemplu pe Patrik Baboumian, care e si vegetarian si are record mondial. A ridicat peste 500kg.

| omaniparmeum a răspuns (pentru morfeo):

„la inaltimea aia, mai ales ca majoritatea au gigantism si sunt redusi mintal"

Mai informează-te. Și cei cu gigantism, și cei cu piticism, au dezvoltare psihică absolut normală.

| Nouvel a răspuns:

Nu conteaza inaltimea ci forta fizica.

| Psihiatrie a răspuns:

Degeaba are 2, 5m daca nu este suficient de dezvoltat fizic pentru a putea ridica 500 de kg, in concluzie imi este foarte greu sa cred ca reuseste, excluzand categoria strongman care nu stiu daca exista unu de 2, 5m.