| anonim_4396 a întrebat:

Podisul Dobrogeieste podiţul cu cea mai mica suprafaţă din România. El este situat între văile - şi Dunării la poalele Munţilor Mehedinţi. Ca alcătuire geologică ( - şi calcare) se aseamănă munţilor, iar după altitudini (500-600 m) se aseamană - şi podişurilor. Prezenţa - a impus crearea unui relief carstic, alcătuit din peşteri, chei (ex:cheile şi peştera - ). Datorită tuturor acestor caracteristici, Podisul - este o formă de relief unicat în România. Puteti va rog sa imi spuneti ce trebuie sa pun in locul unde e acea liniuta orizontala?batting eyelashes

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cherry,
Ti-ai gresit tema de la bun inceput --- ai scris "podisul Dobrogei"! Probabil ca este vorba despre podisul Mehedinti aflat in S-V la poalele m-tilor Mehedinti caci, cel al Dobrogei se afla in S-E langa Marea Neagra!

| mihaibrasov a răspuns:

Cred ca trebuie sa pui raspunsul corect.