| rumi36 a întrebat:

Pot intra la medicină fără să plătesc?

5 răspunsuri:
| and0ra a răspuns:

Daca te referi la taxa de inscriere, care variaza de la facultate la facultate, din cate stiu poti sa nu o platesti doar daca unul dintre parintii tai are slujba in educatie (profesor, invatator, educator) sau daca lucreaza la facultatea respectiva. Poate si in cazul in care esti cu situatie speciala (orfan, etc). Dar in rest, nu, trebuie sa o platesti. Daca te referi la taxa de scolarizare, adica cat trebuie sa platesti pe an, aia o platesti doar daca intri la taxa. Din cate stiu, daca intri la buget, atunci faci faculta pe gratis si cred ca ai reducere la camin.

| PineapplePizza a răspuns (pentru and0ra):

Nu ai reducere la camin

| and0ra a răspuns (pentru PineapplePizza):

Atunci macar facultatea o ai gratis presupun laughing)

| PineapplePizza a răspuns (pentru and0ra):

Da, eu doar am confirmat despre camin. In schimb la partea cu orfan, caminul este gratis + studentul primeste o bursa/un fel de ajutor social.

| Larianiel a răspuns:

Ce să plătești, mai exact? Credeam că se dă examen de admitere. Probabil că au și ei o taxă de înscriere, ca restul facultăților, iar pe aia o plătești fie că intri sau nu.
Învață pentru examenul de admitere și intri fără probleme?