| gheorghita24 a întrebat:

Pot sa ma transfer de la profesionala la liceu daca nu am dat Evaluarea națională in clasa a 8-a? mentionez ca acum sunt in clasa a 9-a la profesionala si as vrea sa ma transfer in vacanta de vara. funda

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te poţi transfera în clasa a 9-a ( primul an de Profesională ) deoarece transferul se face în baza mediei de admitere care se calculează şi cu media de la Evaluarea Naţională!
Iar tu, din moment ce NU ai dat Evaluarea Naţională, NU ai medie de admitere.

Te vei putea transfera doar din clasa a 10-a ( anul 2 de Profesională ) dacă vei îndeplini condiţiile...
Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat anterior :
http://www.tpu.ro/......t-funda-d/

Toate cele bune!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti transfera dupa cl. a IX-a, fiindca n-ai medie de admitere. Te vei putea transfera doar dupa cl. a X-a, conform ROFUIP, citez:
"  f) elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă."

| biadia a răspuns:

Pt a ajunge la liceu e nevoie de media de la evaluarea nationala.