| Oprea_Sandu_1976 a întrebat:

Pot sa scriu o cerere de motivare a absentelor de mana în loc de scutire medicala?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate dar numai in limita a maximum 20 de ore pe trimestru. Cererea trebuie facuta in numele unui parinte si semnata de acesta.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
ART. 102
(1)Prezenţa elevilor la fiecare oră de curs se verifică de către cadrul didactic, care consemnează în catalog, în mod obligatoriu, fiecare absenţă.
(2) Motivarea absenţelor se face de către învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte în ziua prezentării actelor justificative.
(3)În cazul elevilor minori, părinţii, tutorii sau susţinătorii legali au obligaţia de a prezenta personal învăţătorului/ institutorului/profesorului pentru învăţământul primar/ profesorului diriginte actele justificative pentru absenţele copilului său.
(4) Actele medicale pe baza cărora se face motivarea absenţelor sunt, după caz: adeverinţă eliberată de medicul cabinetului şcolar, de medicul de familie sau medicul de specialitate, adeverinţă/certificat medical/foaie de externare/scrisoare medicală eliberate de unitatea sanitară în care elevul a fost internat. Actele medicale trebuie să aibă viza cabinetului şcolar sau a medicului de familie care are în evidenţă fişele medicale/carnetele de sănătate ale elevilor.
(5) În limita a 20 de ore de curs pe semestru, absenţele pot fi motivate doar pe baza cererilor scrise ale părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal al elevului sau ale elevului major, adresate învăţătorului/institutorului/profesorului pentru învăţământul primar/profesorului diriginte al clasei, avizate în prealabil de motivare de către directorul unităţii.
(6) Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor se prezintă în termen de 7 zile de la reluarea activităţii elevului şi sunt păstrate de către învăţătorul/ institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte, pe tot parcursul anului şcolar.
(7) Nerespectarea termenului prevăzut la alin. (5) atrage declararea absenţelor ca nemotivate.

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ce înseamnă „motivarea absențelor de mînă"?
Asta e un fel de „confecționăm haine de piele, cu pielea clientului" sau „Cumpărați jucării pentru copii din lemn! ".
Oameni buni, oare nu gîndiți deloc cînd scrieți?

| Adry05 a răspuns:

Parintii pot, tu nu.

| Sn4k3 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata lumea face asta laughing

| RobertM16 a răspuns:

Se poate, totul insa tine de aprobarea ei de catre diriginte/Director.

Pe vremea cand eu eram la scoala, ai mei imi faceau astfel de cereri si unele mi se aprobau..desigur cu motive plauzibile.

| StephanSaiyan a răspuns:

Da, dar sa o scrie unul dintre parinti cu data exacta, orele de la care ai lipsit, semnatura lor. Diriginta ne-a spus ca trebuie dusa la director pentru nu stiu ce ca sa fie aprobata.

| MephisFm a răspuns:

Se poate.In mod normal, ai voie sa scrii pana la 3 cereri de motivare a absentelor de mana, insa nu toate scolile respecta regula. Trebuie sa fie scrisa de parintii tai, sa aiba data pe care ai lipsit, un motiv plauzibil si semnatura lor.