| maxim341 a întrebat:

Pot urma facultatea de automatica si calculatoare daca am facut liceu cu profil uman? toti imi zic sa urmez facultatea care imi place, si simt ca am chemare pentru asta, problema e ca nu stiu daca o sa fac fata la matematica si fizica, nu am chiar darul de a lucra cu cifrele... dar sunt dispus sa muncesc, credeti ca as putea absolvi?

4 răspunsuri:
| Aleqa a răspuns:

Poti sa te duci la facultate doar daca ai macar 1 an in ceea ce vrei sa faci in facultatea respectiva. Daca muncesti, o sa treci si cine stie unde o sa ajungi. Gandeste-te bine, nu stii niciodata cat o sa te schimbe ziua de maine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum poti sa afirmi ca ai o chemare pentru asta si pe urma zici ca nu ai darul de a lucra cu cifre?

Teoretic nu vei face fata deoarece matematica se face la un nivel foarte avansat, multa analiza matematica, algebra si geometrie... considerand ca ai nist baze solide din liceu. Practic daca poti sa recuperezi pe cont propriu 4 ani de matematica de liceu...

| neutrino a răspuns:

Nu conteaza ce liceu termini, dar aceasta facultate se bazeaza pe foarte multa matematica si fizica, aici merg numai elevii foarte buni.

| ashlee a răspuns:

Incearca sa treci, mai intai, de examenul de admitere si apoi ramane de vazut daca vei face fata sau nu.

Cu munca perseverenta si implicare se pot reusi multe, dar conteaza sa si intelegi ce inveti. Daca nu intelegi informatica, materia de baza pentru care banuiesc ca te duci, atunci o sa fie greu si inutil demersul. Insa daca o intelegi si te pasioneaza, atunci o sa fii motivat sa treci si la celelalte materii.

Pana ce nu incerci, ceilalti nu iti pot spune cu siguranta daca ai sanse de reusita sau nu.;-)

Succes!