| Ginu a întrebat:

Poti ajunge la un nivel mediu in engleza timp de 3 luni? Cei care stiu engleza bine: cum ati insusit-o? Indeosebi gramatica.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fi serios, ce nivel mediu in 3 luni, in 3 luni abia ajungi sa fi incepator, limba engleza are mii de cuvinte crezi ca asa usor inveti o limba in doar 3 luni, uni o studieaza toata scoala si tot habar nu au, poate italiana, spaniola in 6, 7 luni dar nu engleza

| Violleta2022 a răspuns:

Poate daca studiezi engleaza 8-10 ore/zi timp de 6 luni, poti ajunge la un nivel mediu, ca in 3 luni, nu faci mai nimic.

| peperonies a răspuns:

Cum inveti orice alt skill. exersezi. e putin probabil dar nu imposibil sa inveti engleza in 3 luni.

te uiti la filme cu subtitrari in engleza. cand nu intelegi un cuvant, dai pauza, te duci pe google, vezi ce inseamna. la fel si cu expresiile. incet incet o sa dai pauza din ce in ce mai rar. spor.

e important sa auzi si cum se pronunta cuvantul si cum se scrie. gramatical probabil nu o sa inveti niciodata perfect sa scrii. uitat-te ca majoritatea oamenilor nu stiu sa scrie romana pe TPU ce sa mai vorbim de engleza.

| Legion7X a răspuns:

Ai de învățat gramatică, expresii, argouri
Ex
Having finished my homeworks l am watching tv

După ce am terminat temele mă uit uit la tv.

1 Having won the fight he wanted to go home
După ce a câștigat lupta a dorit să meargă acasă

2 It has been working at home
El muncește acasă

3 I have been cleaning the car
Am curățat mașina

3 What have you been buying?
Ce ai cumpărat

4 l have been reading a book
Eu citesc o carte

5 l had been very surprised when l saw her
Fusesem foarte surprins când am văzut-o

6 l don't like being disturbed
Nu-mi place să fiu deranjat

7 he hates eating pizza every day
El urăște să mănânce pizza în fiecare zi.

8 he remembered visiting China last year
El și-a amintit că a vizitat China anul trecut

9 he kept on searching through all the town for his mother
El a continuat să caute prin tot orașul după mama sa

| Crisstinayy12 a răspuns:

Eu am 10 ani si ma descurc super bine la limba engleza, pentru mine e romana, chestia e sa stii tot ce vorbesti...

| rijkaard a răspuns:

Da poti dar sa studiezi minim trei ore pe zi

| raluca2711 a răspuns:

Cred ca da, o sa reușești daca ai ambiție și chiar își dorești.Eu am învățat-o din filme, Succes

| FratelePetarda a răspuns:

Uite,eu am un nuvel decent, poate chiar avansat de engleza..si am invatat-o de la 7 ANI deci ai putea sa stii at de cat daca te apuci pe treaba intr-un an, dat fiind ca eu am 15 ani

| Jdjsjshdhjkqowidhbxbx a răspuns:

Depinde de persoana, depinde cât îți dorești și cât te străduiești sa înveți.Da, poți ajunge la un nivel mediu de cunoștințe între ale englezei, dar trebuie sa te străduiești.Eu m-am uitat la filme fără subtitrare, am ascultat muzica in engleză și am citit cărți, și de vreo 2 ori pe săptămâna meditație la engleză.Nu e obligatoriu, dar pentru lenesii ca mine, cam da.Succes!