| Catalina_8352 a întrebat:

Prieteni, Stiti cumva rugaciuni la Dumnezeu pentru ca sa ma ushurez putin, sa ma apropii de el cumva! Am mare nevoie de ajutorul lui! Va rog mult!

8 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu e ca si cum ai spune o poezie la scoala. Important e ce simti, ce gandesti, ce crezi.

| thealchemist a răspuns:

Nu. cel mai bine e sa te duci la biserica, sa participi la slujba mai exact. e mult mai bine decit tot ce ti-as putea spune eu.

| JustShadows a răspuns:

Buna! Catalina, in primul rand trebuie sa stii ca Dumnezeu este mereu langa tine, si pentru ca El sa te asculte, nu trebuie decat sa crezi, si sa vorbesti cu El, prin orice rugaciune, asa cum vorbesti cu o prietena a ta, asa sa vorbesti si cu Dumnezeu, dar in gand si din inima!
O rugaciune pe care o poti spune in orice situatie este urmatoarea:
Doamne Iisuse Hristoare, Fiul Lui Dumnezeu, Miluieste-ma pe mine pacatosul.
Daca spui asta de mai multe ori pe zi, o poati face si-n mijloacele de transport in comun, si in pat, si cand te uiti pe fereastra, oricand.
Sau poti spune Crezul sau Simbolul credintei(e una si-aceeasi rugaciune, sigur stii asta), sau Psalmul 50 al lui David, poti lua de la biserica o carte de rugaciuni, si vei gasi tot ce-ti trebuie acolo.
Mergi la biserica macar in sfintele duminici, tine post, macar miercurea si vinerea, roaga-te, dar nu uitabig grinumnezeu se afla in inima ta, si ca sa poti vorbi cu el, nu trebuie decat sa crezi, si sa-L iubesti.
Ai grija de tine!happy

| soricica a răspuns:

La Dumnezeu trebuie sa te rogi mereu, nu numai cand ai probleme.
Nu pot spune ca este o rugaciune speciala pentru a te apropia de El sau sa te ajute... du-te la biserica in fiecare duminica, dimineata imediat dupa ce te-ai trezit zi un Tatal Nostru apoi iti urmezi cursul, inainte de a te pune la masa mai zi inca o data ca nu e greu si nu strica, seara inainte de culcare la fel, e simplu si nu iti ia mult din timp si ai sa te simti mult mai bine.
Cand iti e frica de ceva poti din nou sa spui Tatal Nostru si o sa fie bine.
P. S. nu uita sa te duci la bisericahee hee
Bye:*

| madalinutza a răspuns:

Buna
pai la Dumnezeu trebuie sa te rogi mereu.nu numai cand ai nevoie de ajutorul Luistraight face.
nici eu nu ma rog tot timpul, recunosc. dar incerc sa ma rog mereu si sa ma duc la bisericabig grin
seara poti sa zici Tatal nostru, cuvine-se cu adevarat, nascatoare de Dumnezeu, rugaciunea ingeasului
poti sa faci si mataniihappy cate 10 in fiecare seara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu Dumnezeu poti vorbi oricum si oriunde doar sa ai inima deschisa. Roaga-l sa te ajute sa iti rezolvi problemele, incearca sa te apropii prin credinta in suflet si chiar dorin ajutorul Lui pup

| Stefania a răspuns:

Vedeti asta e problema la oameni straight face, doar atunci apeleaza la Dumnezeu cand au probleme, ce ar fi sa faca asa si Dumnezeu? Cand are chef sa te ajute, te ajuta, cand nu, nu si punctstraight face.

Nu se procedeaza astfel!straight face

Du-te la biserica si roaga-te`happy cu siguranta te va ajuta`happy!

kiss