| nemesmeda a întrebat:

Prietenul meu este orb. Cum il pot invata culorile? Va rog

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu, nu ma pricep dar cred ca nu se poate asa ceva! Poti lua legatura (sa te indrume) cu asociatia lor: https://www.anvr.ro/

| nemesmeda explică (pentru Salontanul):

Multumesc din suflet

| Salontanul a răspuns (pentru nemesmeda):

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate!

| RAY a răspuns:

La ce naiba lar ajuta asta, puneți niște întrebări ma

| johnnny123 a răspuns:

Din pacate, daca este nascut orb nu are cum sa inteleaga conceptul de culoare. Nu exista niciun mod de a descrie culorile care sa-i permita unei persoane care nu a vazut niciodata sa-si creeze in minte o reprezentare corecta. Nu ai cum sa explici culoarea albastru cuiva care nu a vazut niciodata.

Daca si-ar fi pierdut vederea mai tarziu in viata, ar fi fost cu totul altceva. Atunci i-ar fi fost foarte usor sa-si imagineze culoarea "albastru", pentru ca creierul sau ar fi stiut exact ce inseamna "sa vezi" si ce inseamna culorile.

| Bariel a răspuns:

Este orb de culoare sau orb complet? Daca este "colorblind" ii poti face cadou ochelarii "minune" care probabil îi vor permite sa vada culorile https://enchroma.com/collections/all

| oanaoncic a răspuns (pentru Bariel):

Multumesc. Este orb complet insa eu sunt acromatopsica, si o sa ma uit la linkul dvs