| Marina01 a întrebat:

Prima data am intrat pe locurile cu taxa la Universitatea din Bucuresti facultatea de istorie insa dupa retragerea catorva dosare am intrat la buget, eu cand am mers sa imi confirm locul pentru taxa, am dus diploma de bac in original desi nu era obligatoriu originalul decat in cazul celor de la buget dar ulterior in regulament scrie ca daca un candidat de la taxa intra pe locurile de la buget trebuie sa confirme iarasi locul venind cu diploma in original. Eu am depus de prima data diploma in original si am platit acea taxa de 500 de lei ce semnificau prima rata din taxa anuala, oare mai este nevoie sa merg iarasi la facultate sa confirm ceva? Mentionez ca eu sunt din Oltenia si nu imi este asa la indemana Bucurestiul mai ales in perioada asta.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă "confirmarea" constă doar în depunerea Diplomei de BAC în original - şi tu ai făcut DEJA acest lucru - NU ar mai trebui să mergi happy

Totuşi, ar fi INDICAT să mergi şi să soliciţi RESTITUIREA taxei de 500 lei ( prima rată la taxa de şcolarizare ) deoarece, la unele facultăţi, există un termen LIMITĂ până la care se pot solicita acele taxe ( după care NU ţi se mai restituie )!

Toate cele bune!

| andreyy96 a răspuns:

Cel mai bine ar trebui sa intrebi la secretariatul facultatiii, trebuie sa fie un numar de contact sau un mail.Si eu eram nedumerit ca-mi zicea sa ma duc iar la facultate si am dat un mail la facultate, la telefon nu-mi raspundeau si m-au lamurit (n-a fost nevoie sa ma duc ). Din moment ce ai fost sa-ti confirmi locul si ai dus adeverinta sau diploma in original nu cred ca mai e nevoie sa vin inca o data, dar mai bine intreaba-i decat sa ramai fara loc happy

| Marina01 explică (pentru andreyy96):

Am sunat si nu mi se raspunde si am trimis si mail si la fel...nu mi se raspunde! Va trebui probabil sa merg direct acolo desi este extrem de departesad