| Vitalie a întrebat:

Prima viteză cosmică are aceeaşi valoare pentru toate planetele sistemului Solar?!

2 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Bineinteles ca NU.

| georgesur a răspuns:

Fiecare planeta (a sistemului Solar) are alta masa decit cea a Pamintului, de aici rezulta ca are si alta gravitatie. Datorita faptului ca "prima viteza cosmica"( 28. ooo km/oră in cazul Pamintului) este viteza pe care trebuie s-o atinga un corp zburator, pentru a compensa cu forta sa centrifuga, forta de atractie gravitationala(plus frecari-atitea cite mai exista acolo) pe care planeta respectiva o exercita asupra lui, rezulta ca aceasta este diferita.