| AcidCuSange a întrebat:

Prin ce absoarbe radacina apa? Fundita pentru. primul rasp. corect

Răspuns Câştigător
| AlinaOneDirection a răspuns:

Perisorii absorbanti ( sugatori)

6 răspunsuri:
| MyWorld a răspuns:

Prin niste pori care se afla la capatul radacinii

| Ballet a răspuns:

Radacina absoarbe apa cu substantele hranitoare prin perisorii sugatori happy.
Succes

| tzotzo2562 a răspuns:

Din ramificatiile principale ale radacinii se dezvolta o retea de ramificatii din ce in ce mai fine care ajung sa patrunda in mai toate zonele volumului de sol in care se dezvolta radacina.

Prin cele mai fine ramificatii - perisorii absorbanti - radacina absoarbe apa in care sunt dizolvate o serie de substante minerale ce vor fi sintetizate in hrana la nivelul frunzelor.

| tzotzo2562 a răspuns:

Fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perisorii sugatori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cur