| LoVeSmile99 a întrebat:

Prin ce parti de vorbire este exprimat complementul circumstantial de loc?+Exemple la fiecare parte de vorbire!
Ma ajutati va rog? puppy dog eyes
Dau fundita+vot! :* :*

4 răspunsuri:
| ColourfulLife a răspuns:

Complement circumstantial de loc(abreviat c.c.l.), pai..adverb de loc(El merge ACOLO. Unde merge? ACOLO); substantiv(El se duce SPRE CASA. Unde se duce? SPRE CASA), si mai sunt cateva care nu mi le amintesc, cauta si tu caietele din gimnaziu(cls. a 6-a si a 7-a).

| georgeslick17 a răspuns:

Complement circumstantial de loc(abreviat c.c.l.), pai..adverb de loc(El merge ACOLO. Unde merge? ACOLO); substantiv(El se duce SPRE CASA. Unde se duce? SPRE CASA), si mai sunt cateva care nu mi le amintesc, cauta si tu caietele din gimnaziu(cls. a 6-a si a 7-a). funda? succes!

| ColourfulLife a răspuns (pentru georgeslick17):

1.Eu nu vreau funda, vreau sa ajut oamenii.
2.Asta e ceea ce am scris eu laughing

| TIUCA a răspuns:

Complementul circumstanţial de loc este exprimat prin substantive sau prin substitute ale acestora şi prin adverbe sau locuţiuni adverbiale. Exemple: exprimat prin substantiv:Într-o barcă s-a urcat primarul.(într-o barcă este subst. însoţit de prepoziţie), A plecat la munte.(la munte este subst.), Locuieşte deasupra apartamentului(deasupra apartamentului este substantiv însoţit de prepoziţie), Trece prin faţa şcolii(prin faţa şcolii este substantiv însoţit de prep.), Stă locului(locului este subst.). Acum exprimat prin adverb: Aici este un muzeu./Venea din faţă./Acolo locuieşte un vânător./Trecea prin dreptul lui./Iată unde au ajuns!(aici, din faţă, acolo prin dreptul şi unde sunt adverbe). Acum exemple de c. c. de loc expr. prin pronume: Într-alta am găsit o carte(într-alta este pron. însoţit de prep.) şi c.c. de loc expr. prin numeral: Într-a treia stă prefectul.(într-a treia este numeral însoţit de prep.). Sper că ai înţeles. Dă-mi de ştire!