| DeeDe98 a întrebat:

Puteti sa ma mai ajutati cu inca o problema?puppy dog eyes
Asta e problema: Se dizolva x grame piatra vanata (CuSO4. 5H2o) in 55 grame apa, obtinandu-se o solutie de concentratie 20%. Valoarea lui x este : 13, 75 / 25 / 20 / 17, 19.
Multumesc anticipat!big grin

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Dya, m-am uitat peste intrebarea ta si, dupa parerea mea, raspunsul corect ar fi x = 25. Calculezi masa de CuSO4 anhidru din x grame cristalohidrat. Masa solutiei este (55 + x) grame solutie. Inlocuiesti in formula concentratiei procentuale si gasesti pe x. Ti-am lasat si un mesaj. Bafta!

1 răspuns:
| Empathizer a răspuns:

X = (55 x 20) : 100 = 11