| Rebeca2244 a întrebat:

Puteti sa-mi povestiti razboiul rece? Dau funda

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Cuvintele "război rece" provin din faptul că nu a existat un conflict militar în perioada 1945-1989, ci doar declarații războinice, separarea în blocul comunist și blocul comunitar vestic. De asemenea, a existat și embargoul economic, financiar. Au existat, interdicții de liberă circulație între cele două blocuri. Nu a existat libertate în blocul comunist, în care existau dictatori, dictaturi și controlul sovietic. Iar, în ultimii ani, existau foarte multe lipsuri în toate țările comuniste.
De fapt, războiul rece, a încetat în momentul în care țările comuniste au devenit falimentare, datorită lipsei economiei libere, comerțului internațional liber și când URSS, a devenit slab economic, social, financiar.

| corolav a răspuns (pentru romeo78):

Da scurt, concis și îndeajuns de explicit.
Altcumva, pe acest subiect se pot scrie zeci de mii de pagini.
Pentru „romeo", sincere felicitări!
Destul de bine mobilat în cămăruța de la mansardă.
Să ai sănătate!

| Celcestietot a răspuns:

BAC-ullll!