| Chirosan a întrebat:

Putin ajutor. Am vizitat fabrica acum 2 zile si am vazut cum se omoara animalele pentru carne cu gaz, cum le trec prin perii si ma simt aiurea de atunci.
Cum scap de sentiment si are rost sa fii vegetarian pentru animale?

15 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dar ce ai căutat tu acolo? Înainte se ucideau cu șocuri electrice... sad
Nu va fi ușor să uiți ce ai văzut, de fapt nici nu cred că vei uita vreodată, îți rămâne să te gândești rapid la orice altceva.

| Mogiojojo a răspuns (pentru floresdemayo):

Încă o deșteaptă...

| floresdemayo a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ce ar fi să iti vezi de ale tale?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru floresdemayo):

La fete superbe ca tine sa se gîndeasca

| Simpatic a răspuns:

Vegetarian nu esti doar dintr-o empatie fata de animale ci si pentru corpul tau, numai bagi toxine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"are rost sa fii vegetarian pentru animale?"
nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ma cu gaz?
Cum se cheama abatorul, Auschwitz cumva?

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai relevant răspuns!
Animalele sunt înjunghiate pentru carne, există chiar și o legislație pentru asa ceva (nu au voie sa le chinuie), oameni buni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mogiojojo):

De cand ai impresia ca la noi se respecta legislatia? In alta ordine de idei, nu le chinuie cand le omoara, sa zicem ca e adevarata treaba asta... dar cum crezi ca traiesc pana le omoara? In aer curat, spatiu, apa curate si voie buna? P.S. Nu sunt vegetarian, iar daca as fi nu as sta sa fac campanie trebii asteia. Daca devin vegetarian, o fac PENTRU MINE. Cine zice ca o face pentru animale e un lunatic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Multumesc, dar totusi am raspuns pentru a obtine o dovada.
Am gasit-o pana una alta si exista si regulament chiar. Uite aici direct de pe siteul ansvsa.ro despre cum se sacrifica :

Pagina 15 in document :
http://www. ansvsa.ro/download/ghiduri_-_toate/ghid_bunastare_animala/Sacrificare-Ghid-privind-protectia-animalelor-in-timpul-sacrificarii-mamifere.pdf

Metodele de asomare în atmosferă controlată, se utilizează doar pentru porcine.
a) Utilizarea dioxidului de carbon în concentraţie ridicată, constă în expunerea directă sau progresivă a animalelor conştiente la un amestec
Metoda poate fi folosită în bazine, saci, tuneluri, containere sau clădiri etanşeizate în prealabil.
Datorită faptului că dioxidul de carbon este mai greu decât aerul atmosferic, porcii sunt introduşi în boxe, iar acestea sunt manipulate în zone în care concentraţia dioxidului de carbon este foarte mare.

Deci metoda exista. Interesanta chestia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, practic ii sufoca.

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce fel de prostie e asta? Dacă nu e scurgere de sânge carnea animalului nu e buna, e ca și cum ai găsi un porc mort în pădure și l-ai lua acasă.

| florin926481f a răspuns (pentru Mogiojojo):

Pai sunt injunghiate dupa ce le omoara, e ca metoda electocutarii.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Mogiojojo):

Intai li se induce o stare de inconstienta prin gaz, un glont in creier, etc., ca sa le paralizezr si sa nu simta durere si apoi li se taie gatul.

| Cksihja a răspuns:

Știu că carnea se obține într-un mod oribil dar îmi place prea mult carnea așa că prefer să nu mă gândesc la asta.