| anonim_4396 a întrebat:

Putin se va opri vreodată cu "războiul lui" in Ucraina? Văd că un kebab de la 17-18 lei in doar câteva luni a ajuns la 23 de lei, e incredibil așa ceva și încă vor mai creste neîncetat! Care e scopul operațiunii militare dictate de el? Ăla nu mai război nu e! Armata lui lupta cu armament modern sau mai bine zis ei binedispun de armament modern sau din al doilea război mondial? Nici echipament corespunzător nu au, zici că au venit la război din grota, că a trimis putin soldați din evul mediu la ce încălțăminte aveau unii în picioare ciocate efectiv laughing Nu era parcă considerată a doua forță militară din lume? Văd că se chinuie de câteva luni cu Ucraina, pai cu NATO nu au nici o șansă!
Dar sa spunem teoretic daca ar înceta "războiul" preturile s-ar ieftini? De exemplu kebab-ul acela s-ar ieftini la prețul de acum câteva luni de 18 lei? Sau nu ar avea nici un efect încetarea operațiunii militare?
Ce vrea să facă Putin? Parcă se oferea o sumă de câteva milioane pe asasinarea lui, nu se găsește nimeni să îl asasineze? Sincer decat sa ajung sa dau 30 de lei pe un hamburger și 10 lei pe o pâine că atât se va scumpi poate mai mult, sau prefera un al treilea război mondial, un om sarac nu poate supraviețui cu preturi la alimente, gaz, curent și ce o mai fi, as prefera sincer moartea decât să văd cum îmi vin facturile 2000-3000 de lei. Eu am anxietate sociala, nici măcar nu știu dacă îmi voi găsi de munca, nu am absolut nimic, sunt înspăimântat de preturile văzute, e incredibil ce se întâmplă și faza e că situația va fi mult mai horror decât e acum cu preturile. Eu am momente când de abia pot ajunge până la magazin din cauza anxietății, nu știu dacă voi putea lucra, dar sa spunem ca voi reuși, chiar și asa pe salariu de 2000 îmi va fi incredibil de greu având în vedere că sunt singur cuc. Deci pentru mine nu ar fi o tragedie sa vina un al treilea război mondial decât așa sa ajungem să mâncăm cu porția de la preturile astea.

Eu cred că totul e bine pus la punct așa cum a fost și cu covid-19, totul organizat! Cât credeți că mai tine "războiul" din Ucraina?
Din cauza scumpirii va creste rata jafurilor?
Unde se va ajunge peste 1 an?

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar sa spunem teoretic daca ar înceta "războiul" preturile s-ar ieftini? Nu.
as prefera sincer moartea decât să... Chiar așa disperare suferi?
având în vedere că sunt singur cuc. Cum ai ajuns cuc? De când?
Cât credeți că mai tine "războiul" din Ucraina? Până se termină.
Din cauza scumpirii va creste rata jafurilor? Nu.

| Mosotti a răspuns:

Putin se va opri dupa ce va lua Ukraina, si va lua.
Nu ia ukraina repede pentru ca lumea s-a lamurit in cateva luni cui ii pasa de ei, iar daca o luau repede, ii transforma in partizani care erau contra lor rusii, adica ukrainienii.
Ar mai putea tine pana in primavara pana o ia, nu stim.

Scumpirile au inceput de dinainte de razboi, economiile lumii oricum picau, asta e vrajeala ca de la razboi neaparat.
Asta e sa se scuze aia de sus ca de ce nu sunt ei in stare sa mai ofere ceva omului pe munca lui.

Se va ajunge rau si la noi si in toata UE. Uite ca ungurii care lupta pentru ai lor, au energie ieftina si tot.
Noi o sujem la UE si NATO si astea is consecintele, ne pune sa ne bagam intr-un razboi care nu e al nostru.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De la ce picau daca nu de la război și folosesc ca pretext războiul?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Economiile lumii picau de mult, nivelul de trai cadeau in prostie peste tot in UE, cum nu stii? Pai eu am fost in Germania si stiu, si in 1998, si in 2002 si in 2017.
Nu avea nici o legatura cu razboiul neaparat, ca acu pica mai rapid, e alta, adica economia UE.
Si sua pica de mult tot continuu, scumpiri, cadere niv de trai, SUA are datorii de cam 700 de mii de miliarde, au tiparit in prostie bani ca nu mai aveau ce face, deja Trump facuse 4 mii de miliarde datorie in 4 ani ai lui pana in 2021.

Am prieteni de familie acolo care-mi zic in direct cum e, sunt in Chicago, s-au scumpit toate cu, cam 50 %, e din ce in ca mai rau fata de cum erau ei.
Dar mai putin rau ca in UE ce-i drept.

Conducatorii din UE folosesc ca pretext razboiul ca sa-ti zica tie ca de aia iti merge rau, nu sa zica ca nu-s ei capabili sa-ti ofere trai bun, asa ca dau vina pe razboiul care l-ar fi inceput rusii asa degeaba.
Nu zice ca oricum picai si fara razboi, dar ca putin mai in colo.

Capitalismul moare pentru ca nu mai are piete de desfacere, pana nu se schimba asta cumva, nu ne vom reveni, nici UE nici SUA nu-si vor reveni, sa tii minte ce zic pentru ca ai sa vezi in timp.
Si oricine iti zice altceva, faptele ti-o arata.
Ca dovada ca, China a tot prosperat, ea n-a picat pentru ca nu are doar capitalismul asta nasol, e combinat si cu un socialism f atent.

Ca sa scapam trebuie sa avem si ceva economie planificata, altfel suntem pa.

Capitalismu are un ciclu de cam 50 de ani, de aia tot apar crizele ciclic (iar asta de acum e definitiva daca nu se schimba nimic).
Ca la inceput ai in ce investi, etc, dupa aia lent nu mai ai piete de desfacere, se suprasatureaza piata si aia e.
De aia se si faceau razboaie SUA intr-o criza majora, ca sa distruga si apoi sa refaca tot, sa reseteze pietele de desfacere, insa daca tot continua cu acest capitalism, iar picau si ei, dar pe moment se mai ridicau.
Pai cine a organizat WW2?! Nu ei? De aia dupa WW2 au devenit putere mondiala, si dolaru valuta mondiala, nu intamplator.

"lasa ba, se bat aia, se duc dracu, apoi noi venim si luam tot, au de reconstruit, ne cumpara gramada de la noi, daca n-au bani ii imprumutam noi, ii facem dependenti, si gata".
E f logica treaba.
L-au finantat pe Hitler ca sa faca razboi, ca dovada ca in 33 cand a venit era tara praf.
Si din 35 gata deodata avea bani de armata, arme, mancare, autostrazi si tot, pai cum? A fost finantat.

Plus ca alta dovada, Fanta, Anglia, SUA l-au lasat sa incalce tratatul din 1919, si l-au lasat sa se inarmeze!
Primii doi aveau dorinta sa se duca hitler peste rusi sa f comunismul de frica ca se intinde si le ia lor averile nemuncite.
SUA vroia doar maciuceala aici sa se faca totu praf. Au venit la sfarsit si gata, au castigat din asta.

Vezi cum se leaga?

Iar cu rusii doar nu erau tampiti sa astepte ca sa puna aia arme si acolo in Ukraina, sa-i inconjoare si sa-i atace, dupa ce de 8 ani le tot zice sa nu faca asta, si sa nu se mai tot apropie cu NATO de ei!
De ce se apropia daca nu aveau de gand nimic rau?! Ca rusu n-a atacat nimic pana acum.

In 60 cum a fost? SUA intai pune arme contra rusilor in Turcia, apoi cand rusu pune in Cuba ca raspuns, gata sare SUA in sus, pai cine puse primul?
Asta alt indiciu agresivitatii si imperialismului SUA.

Acuma jocul SUA e sa slabeasca rusia, china si UE, odata ce scapa de concurentii economici China si UE, se mai redreseaza ei.
Dovada? Uite cum urca dolarul si pica Euro, asta am zis-o de mult eu ca vine.
Dar lumea vede doar suprafata, nu vede cauza adevarata a tot ce se intampla.

Si alt indiciu de "democratia" UE si SUA, si pe forumul asta si pe altele daca zici o parere ca li s-a facut ceva rusilor, iti sterge raspunsul de frica ca vin astia peste ei.
Te ia ca faci propaganda si gata.
De ex eu am zis ca rusii din Ukraina sunt persecutati de ukrainieni, mi s-a sters raspunsul aici.

Daca se mai intampla odata, o sa cer si eu o discutie cu patronul site-ului adica domnul Tenita, ca stiu adresa firmei, sa vad de ce nu se da libera exprimare, sau poate nu stie ca e cenzura si aici. Ma duc personal acolo.

Adica persecuta ungurii si romanii de acolo (asta se stie deja de mult), asa ca de ce n-ar persecuta si etnicii rusi?
Si pana la urma era o parere de a mea, chiar daca era asa sau nu, unde e problema?

Si faza cu propaganda rusa ca ar minti, si de unde stim noi ca minte?! Daca e asa?
De ce nu zic ei ca SUA si UE face propaganda mincinoasa?
Deci vezi? Le e frica la moderatori, ca vin astia si le distruge viata.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau se va declanșa o disputa și între China și Taiwan, și de acolo se va declanșa un al treilea razboi mondial? Eu cred că se va mai "razboaie" de o amploare mai mare sau mai mică pe pleneta, gen 4 tari vor fi in război, in multe colțuri ale lumii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai e războiul lui Putin ci al americanilor care au interese in Ucraina.Am vazut ca purta Zelenski tricou că e ucrainian dar el de fapt e evreu.Si evreii conduc America si probabil intreaga planeta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,Israelul,evreii! Deci Rusia se bate de fapt cu americanii,pai nici rușii sau putin nu da semne că ar renunța,cert e că ne afectează cu scumpirile, cu tot! Ucraina nu ataca Rusia, ei ataca Ucraina, Putin da ordine sa atace, dar văd că de trei luni și ceva nu a impresionat cu nimic, scopul lui cred că e sa destabilizeze UE ori nu știu ce naibii are in cap.

| vodami92 a răspuns:

Da el cand a inceput razboiul! si-a pus asa intrebarea! cat tine! cat dureaza! ma tem ca nu! cine stie cat va tine!

| anonim_4396 explică (pentru vodami92):

Pai asta e că cu cât ține mai mult cu atât vom avea de suferit cu preturile astea gigantice la alimente și la gaz.
Dacă voia ștergea cu o nucleară Ucraina, dar ceva e la mijloc ce ne depășește pe noi.

| scp3008 a răspuns:

Va mai dura mult si bine, Deindata ce motivele care au dus la izbucnirea razbiului nu au fost rezolvate nu exista logica in a face pace numai asa din senin in schimb treptat tot escaladeaza

| anonim_4396 explică (pentru scp3008):

Mai mult e război informațional, mie mi se par penibili rușii sa se chinuie cu Ucraina, au noroc că o au pe China in spate, cu NATO nu au nici o șansă, dar nu cred că se va declanșa un al treilea razboi mondial, mai degrabă o o noua ordine mondiala BRICS

| scp3008 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un fel de razboi informational, un conflict ce nu a fost planificat si acum baga improvizatii de moment escaladand conflictul cu trecerea timpului, Rusia e singura in conflictul asta China nu o ajuta
Dar ma indoiesc ca totul sa se sfarseasca cu bine indiferent de care tabara vorbim, ce-i sigur e ca o sa tot continue escaladarea

| C0STEL22 a răspuns:

Sanctiunile date fara cap sunt problema.

| anonim_4396 explică (pentru C0STEL22):

Atâția oameni care au murit și asta evident sad